Rendben van a költségvetési deficit csökkentése és a mögé rakott intézkedési csomag, más kérdés, hogyan érinti ez a gazdasági növekedést - mondta az InfoRádiónak Bod Péter Ákos a szerdán ismertetett második Széll Kálmán-terv kapcsán. Hozzátette: a bevezetendő adók tartósnak ígérkeznek, és garantálják, hogy legyen elég bevétele a költségvetésnek. A vitatott kérdés éppen az volt, hogy egyszeri intézkedésekkel vagy fenntartható adókból folyik-e be a pénz. Ha jogi probléma nincsen, akkor az új adók be fognak épülni a magyar gyakorlatba és tartós bevételi forrást adnak a kormány számára - emelte ki a közgazdász.

Bod Péter Ákos úgy véli, a foglalkoztatás bővítése és az állami kiadások csökkentése terén még továbbra sem látszanak eredmények, bár elismerte: dekonjunktúra idején nem lehet elvárni az áttörést.

Még jöhet változás

Kézenfekvőbb megoldásnak tartotta volna a személyi jövedelemadó kulcsának megemelését, amely "megoldotta volna a költségvetési kiegyensúlyozatlanságot". A kormány azonban ragaszkodik a mostani kulcshoz, és ennek ára az, hogy ha ebből nem jön be 300-400 millió forint, akkor ezt az összeget új adókból kell összeszedni.

Bizonytalan azonban, hogy pontosan mennyi bevétel származhat, mert már volt arra példa, hogy a beszedett összeg elmaradt a tervezettől, éppen ezért a közgazdász nem zárja ki, hogy fél-egy év múlva módosít a kormány a vagyonértéken vagy az adókivetési alapon.