A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

Milliárdoktól eshetnek el az önkormányzatok, ha a gépjárműadó vagy annak egy része a központi költségvetésben landol − mondta a Napi Gazdaságnak Szmetana György, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) adószakértője.

A korábban súlyadó névre hallgató adónem 2003 óta illeti meg 100 százalékban az önkormányzatokat, addig 50−50 százalékos, illetve rövid ideig 70−30 százalékos arányban osztozkodtak rajta a városok, kerületek, valamint a központi büdzsé. Hasonlóra látott ismét lehetőséget Szmetana annak kapcsán, hogy Tállai András önkormányzati államtitkár a TÖOSZ járásokról szóló konferenciáján bejelentette: a gépjárműadó beszedésének módjában mindenképpen változások várhatók. (A szakértő nyilatkozata után szivárgott ki a jövő évi büdzsé tervezete; az origo.hu tudomása szerint a kormány a gépjárműadó-bevétel 60 százalékát magához vonná.)

Azt még nem tudni, hogy az illetékességi jogkör megváltozásával a nyilvántartási rendszer működtetését is sikerül-e hatékonyabbá tenni. A gépjárműadóval kapcsolatban nincs bevallási kötelezettség, központi nyilvántartás alapján vetik ki, ami a gyakori tulajdonosváltások miatt csak megnehezíti a beszedők feladatát. Egy-egy önkormányzatnál az ingatlan- és telekadóval jellemzően két ember foglalkozik, a gépjárműadóval viszont hat − számolt be az adószakértő, jelezvén a jelenlegi rendszer bonyolult és nem hatékony voltát.

Olasz mintára Magyarországon is be kellene vezetni, hogy a gépjárműadót és a kötelező felelősségbiztosítást együtt szedjék be a biztosítók − véli Szmetana. A kocsikon elhelyezett egységes jelzés alapján akár a közúti hatóságok is ellenőrizhetik, hogy a tulajdonos eleget tett-e fizetési kötelezettségeinek. (Olaszországban a szélvédő mögé kell kitenni a befizetés igazolását, annak hiányában a járőröző hatóságok azonnal levehetik a rendszámot és kivonhatják az autót a forgalomból.) Ez a módszer Magyarországon is működőképes lenne − állítja a szakember −, ehhez csupán az adózás rendjéről szóló 2003. évi törvény módosítására lenne szükség, amelyben külön kitérnek a nyilvántartási és adatszolgáltatási rendszerre.