A két vádlottat különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat folytatólagosan elkövetett felhasználásának vétsége miatt ítélte el még hétfőn a törvényszék. A szabadságvesztés mellett az elsőrendű vádlottra 2 millió forint, a másodrendű vádlottra 900 ezer forint pénzbüntetést szabott ki a bíróság.

Az elsőrendű vádlott két budapesti és két szombathelyi, ingatlanforgalmazással is foglalkozó gazdasági társaság ügyvezetője, illetve tényleges irányítója, a másodrendű vádlott pedig az egyik szombathelyi kft. ügyvezetője volt.

Az elsőrendű vádlott az egyik budapesti kft. képviseletében huszonhat szombathelyi társasházi lakást értékesített 616 millió forint plusz áfa értékben a másodrendű vádlott által vezetett szombathelyi cégnek. A vételárat bevételként szerepeltette ugyan az adóbevallásában, de nem fizette meg utána a 154 millió forintnyi általános forgalmi adót. A szombathelyi cég pedig valótlan tartalmú adóbevallást nyújtott be és visszaigényelte az adóhatóságtól az áfát, amelyen a vádlottak megosztoztak.

Az ítélet enyhébb, de akár súlyosabb is lehet

A vételárat a bíróság megállapítása szerint valójában nem egyenlítették ki, a szombathelyi székhelyű kft. az ingatlanokat jelzálogjog alapján terhelő valamennyi tartozást átvállalta a budapesti cégtől, így pénzügyi teljesítésre látszólag nem is volt szükség - ismertette Tóth András.

Ezeken túlmenően az ítélet indoklása szerint az elsőrendű vádlott az egyik budapesti kft. képviseletében egy magánszemélytől 125 millió forint értékben szabadalmakat vásárolt meg, a vételárból 17 millió forintot fizetett meg előlegként, a fennmaradó részt azonban nem egyenlítette ki, így a szerződést utólag felbontották.

Később viszont színlelt szerződést kötött a másodrendű vádlottal, amely szerint továbbértékesítette a szabadalmakat 3,5 millió euró + áfa értékben a szombathelyi cégnek. A kiállított fiktív számlák alapján ismét megpróbálták visszaigényelni az áfát, de a több mint 276 millió forint kifizetését az adóhatóság megtagadta.

A Szombathelyi Törvényszék elsőfokú határozata ellen az ügyész súlyosbításért, a vádlottak és védőik pedig felmentésért, illetve enyhítésért fellebbeztek.