Magyarországon a munkáltatók az idei harmadik negyedévben valószínűleg minimálisan, csupán fél százalékkal növelték alkalmazotti létszámukat, míg egy év távlatában ellenkező irányú változást, 0,3 százalékos mérséklődést prognosztizálnak − állapította meg a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) immár huszonkilencedik alkalommal elkészített negyedéves munkaerő-gazdálkodási felmérése (e létszámmozgásban a közfoglalkoztatottak is benne vannak). Az adatfelvétel 2012. július 2−23. között zajlott. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva a negyedéves bővülés hasonló, 0,6 százalék lehet, míg az egyéves létszámprognózis érdemben jobb, 1,3 százalékos pluszt jelez. Az előző negyedévi felmérésben rövid távon még optimistábbak voltak, 1,8 százalékos bővüléssel számoltak az akkor megkérdezett munkáltatók, míg egyéves távlatban 1,4 százalékos létszámcsökkenést vártak.

Az eredmények alapján a harmadik negyedévben a várt létszámalakulás 2,7 százalékos csökkenés és 3,2 százalékos bővülés nyomán alakul ki, vagyis a jelenlegi dolgozók 5,9 százalékát érinthetik a rövid távú változások. Érdemi létszámbővítést az az építőiparban (+4,1 százalék), a bányászatban (+3,4 százalék), a vendéglátásban (+1,9 százalék) és az adminisztratív szolgáltatásokban (+1,9 százalék) működő munkáltatók várnak a negyedév alatt. A feldolgozóiparon − ahol összességében 0,9 százalékos bővülés várható − belül nagyobb növekedést a járműgyártásban (+1,8 százalék), a fémgyártásban (+1,3 százalék), a villamos berendezések gyártásában (+1,2 százalék) és az élelmiszeriparban (+1,1 százalék) működők jeleztek. Elbocsátásokkal főként a mezőgazdaságban (−2,4 százalék), a művészet és szabadidő területén (−2,0 százalék), a közigazgatásban (−1,1 százalék) és a pénzügyi szolgáltatásban (−1,1 százalék) működő szervezetek számolnak.

Jócskán eltérőek a várakozások az egyes cégméretek esetében, miközben mindegyik bővüléssel kalkulál. Amíg az NFSZ-nek választ adó mikrovállalkozások átlagosan ötszázalékos létszámemelkedést várnak a negyedévben, addig a kisvállalkozások 1,3 százalékos plusszal számolnak, a közepes méretű cégek vezetői csupán 0,4 százalékos bővülést várnak, a felmérésben részt vevő nagyvállalkozásoknál pedig stagnálás, a dolgozói létszám 0,1 százalékos emelkedése várható. Az egyéves kilátások hasonlóak, azaz a cégméret növekedésével egyre kisebb a várt létszámemelkedés.

Kép: Napi Gazdaság, Pelsőczy Csaba