Valkó Dávid szerint az idei piacot olyan fogalmak határozzák meg, mint az okosotthon, a társasházi reneszánsz, a munkahely-motivált költözés és a hitelből vásárlás.

  • Okosotthon: az újlakás-értékesítés piacán mindig nagy jelentőséggel bírnak az aktuális hívószavak, amivel a beruházók a vevőket csalogatják. A 2017. évben ez az "okosotthon", vagyis az intelligens, automatizált megoldásokat nyújtó lakás. Legyen szó fűtésről, világításról, biztonságról, szórakozásról, vagy ezek távvezérléséről, az eladók ezeket a funkciókat emelik ki a hirdetésekben. Emellett az alternatív fűtési megoldások (hőszivattyú, mennyezeti és padlófűtés, -hűtés) ugyancsak rohamosan terjednek, és kedveltek a vevők körében.
  • Társasházi reneszánsz: a keresletélénkülés és az áfa-csökkentés felpumpálta a beruházási kedvet a társasház-építők körében is, számos tavaly indult építkezés idén éri el az átadást. Sőt, sok esetben még csak a telekvételig jutottak a beruházók, ott még csak idén kezdődnek a munkálatok." A potenciális vásárlóknak érdemes arra figyelni, hogy lehetőség szerint tapasztalt építtetőtől, leinformálható kivitelezőtől vásároljanak, mert a megnövekedett kereslet miatt jó néhány társasházépítésben még kevésbé jártas vállalkozás is megjelent a piacon. Ráadásul munkaerőhiány is sújtja a válság által megrostált piacot, ezért a hagyományos csúcsidőszakban nehezebb lesz jó szakemberhez jutni.
  • Munkahely-motivált költözések: az építkezők és ingatlanvásárlók jelentős részét adja a 25-35 éves pályakezdő, illetve családalapító réteg, akik életkorukból fakadóan és változó igényeik miatt rendre a piac motorjaként funkcionálnak. Bár ez a korosztály nagy számban vállal munkát külföldön, kiesését részben pótolni tudják a válság miatt elhalasztott vásárlások, valamint a hazai munkaerőpiaci lendületből fakadó, az állások után országon belül vándorló kereslet. Az iparvárosok panellakásai ennek a folyamatnak a nyertesei, ami az árakban is jelentkezik, a népszerűbb helyeken akár két számjegyű áremelkedést okozva. Az agglomerációk bár megsínylették a válságot, most újból erőre kapnak, elsősorban az újlakásépítésnek köszönhetően. Jó néhány olyan telken is megindul az építkezés, amely több éve parlagon feküdt.
  • Növekvő arányban hitelből vásárlók: a mostani ingatlanpiaci boomot az állami ösztönző kedvezmények mellett egyértelműen a reálbér-növekedés hajtja. Mivel az összes vásárlás növekvő aránya, jelenleg kb. harmada-negyede történik hitelfelvétellel, a vásárlók szempontjából fontos, hogy a várakozások szerint a hitelkamatok még sokáig alacsonyan maradnak, a reálkamatok pedig tovább csökkennek. Lévén a lakosság újfent önfeledt eladósodási kedvében van, egyelőre semmi sem áll útjában az ingatlanpiaci fellendülésnek. A vevők számára döntő fontosságú finanszírozási lehetőségeket a nagyobb beruházók azzal is segítik, hogy újra nagy számban kínálják a lakásokat kedvező fizetési konstrukciókkal (pl. 10-20 százalékot kell csak szerződéskor fizetni, a maradék ráér a lakás átadásakor).
  • Ami a nagyobb befektetési célú vásárlásokat illeti, a cégek nagyjából vesznek mindent, ami fejleszthető vagy haszonnal tovább értékesíthető. A lakáspiac mellett az irodapiac látja hasznát leginkább ennek a beruházási kedvnek, idén elsősorban a népszerűbb budapesti irodakerületekben várhatók új fejlesztések és vásárlások.