A kabinet azért vágott bele a nagyszabású otthonteremtési programba, mert azt az elmúlt évek stabil gazdasági növekedése és az alacsony költségvetési hiány megengedi, továbbá mert kiemelt célnak tartja az új lakások és házak építését, miután az az elmúlt években jelentősen visszaesett - magyarázta Rogán.

Az új lakások és házak építését a kormány a már bejelentett áfacsökkentés, a családok otthonteremtési kedvezménye (csok) és az építésügyi engedélyezés egyszerűsítése mellett nemzeti otthonteremtési közösség létrehozásával is támogatná, hozzátéve, hogy az utóbbiról szóló törvényjavaslat akár már kedden vagy szerdán az Országgyűlés elé kerülhet.

Ma a lakás-takarékszövetkezetekben mintegy egymillió embernek van megtakarítása, a kormány ezt évi 50 milliárd forinttal támogatja. Problémásnak látják azonban, hogy ezekből a megtakarításokból nem épülnek lakások.

Céljuk, hogy a lakáskasszáknak legyen egy versenytársuk, amihez az angol building society adná a mintát, és az állam ezt is támogatná. Azoknak, akik belépnek az otthonteremtési közösségbe, és ott megtakarítanak, tíz éven belül lakáshoz kellene jutniuk.

További könnyítések

Az otthonteremtési közösségről egy hónapos társadalmi vitát terveznek, parlamenti döntés március közepén várható róla. A közösség érdemi működése 2017-ben kezdődhet meg, az idei még csak az elindulás éve lesz.

A lakásáfa csökkentéséről elmondta: a kabinet arra számít, hogy e lépés miatt vitája lesz az Európai Bizottsággal. Ha így lesz, a kormány azzal érvel majd - jelezte -, hogy a lengyel példát követi, amelyet viszont már jóváhagyott a brüsszeli testület.

A csokkal kapcsolatban Rogán további könnyítéseket helyezett kilátásba, így például várható a tulajdoni korlát eltörlése, továbbá az ingatlan-értékhatár és az összkomfortra vonatkozó előírás könnyítése. A közfoglalkoztatottaknál a kormány azon dolgozik, hogy ők - az önkormányzatok bevonásával - a vissza nem térítendő támogatást vehessék igénybe.