A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

A szakemberek többsége − különösen a tendencia tartósságát illetően − óvatosan fogalmaz, ám az tény, hogy az utóbbi hetekben már számos üzletet kötöttek, elsősorban olyan vevők, akik már korábban kinézték az adott ingatlant. Mindebben nemcsak az árfolyamhatásoknak van jelentős szerepe, hanem annak is, hogy számos uniós országban is drágul az élet. Ráadásul az elmúlt időszakban Ausztriától Hollandián át Németországig sokan kényszerültek arra, hogy különböző okok miatt idő előtt visszavonuljanak az aktív élettől.

A Napi Gazdaságnak nyilatkozó egyik győri ingatlanközvetítő arról számolt be, hogy a közelmúltban több olyan ügyfele volt, akinek korábban Görögországban, illetve Spanyolországban volt nyaralója. Horváth Félix, az elsősorban nyugat-dunántúli ingatlanok értékesítésével foglalkozó Portfolió Kft. főmunkatársa elmondta, az elmúlt hetekben meglepetésként érte őket, hogy gyors egymásutánban több olyan osztrák és német ügyfelük döntött a vásárlásról, akik korábban a térségben "nézelődtek". A Mosoni-Duna mentén, a soproni hegyekben és Kőszeg környékén mintegy fél tucat meglehetősen rossz állapotú, felújításra szoruló, sok éve árult ingatlant sikerült eladniuk 6−12 millió forint között. Az épületek többsége régi, klasszikus parasztház volt, általában nagy területtel.

A vevők ráadásul újabb érdeklődőket hoztak. Horváth ugyanakkor hozzátette, mindebből egyelőre messzemenő következtetéseket nem szabad levonni, ám az kétségtelen, hogy valami megmozdult az évek óta pangó piacon. Hasonló tapasztalatokról számolt be Csepregi Ferenc ingatlanközvetítéssel foglalkozó zalaegerszegi ügyvéd is. Elsősorban az Őrségben és a nyugat-balatoni régióban kaptak kedvet a vásárláshoz a külföldiek. Főként olyan, 10 millió forint alatti, csendes környezetű ingatlanokat keresnek, amelyekhez nagy terület tartozik. A választék hatalmas, ezért a vevők keményen alkudoznak. A minap egy olyan kercaszomori ház talált gazdára 5,5 millió forintért, amelyet 7 millióért árult tulajdonosa. Azt is tudni lehet, hogy a vásárlók jelentős része a forint erősödése miatt döntött gyorsan. A szlovén vásárlók is megjelentek az Őrségben, akik kifejezetten gazdálkodásra alkalmas ingatlanokat keresnek. Csepregi hozzátette, áremelkedéstől egyelőre nem kell tartani, hiszen a kínálathoz képest még mindig nagyon kevés a vásárló.

A Dél-Dunántúlt, főként a szép fekvésű baranyai falvakat, a hollandok fedezték fel ismét. Király Noémi, a Bónusz Kft. értékesítési igazgatója arról számolt be, hogy csaknem háromévi szünet után immár nem csupán érdeklődő, vevő is akad. Elsősorban a Pécs környéki, csendes falvakat kedvelik, de egyre népszerűbbek a Szentlőrinctől északra, a dombok között lévő települések, valamint Abaliget körzete. Különösen keresettek a már hollandok által lakott települések, bár a legmeghatározóbb az 5,5−6 milliós értékhatár és a szép kilátás. Több helyütt már az épületek felújítását is elkezdték. Király szerint a nyugati vásárlók ismét lendületet adhatnak a nagyon álmos piacnak.