A közvélemény-kutató intézet hétfőn az MTI-hez eljuttatott sajtóanyagában azt írta: az ország gazdasági helyzetének lakossági megítélése alapján Magyarország 2004 óta "stabilan tartja" utolsó helyét visegrádi országok (Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) között, és ez idén januárban sem változott.

A CEORG (Central European Opinion Research Group, Közép-Európai Véleménykutató Intézetek Csoportja) kutatási együttműködés keretében 2013 januárjában országos reprezentatív mintán, 1000 ember megkérdezésével készült Tárki-kutatás eredménye szerint idén év elején is a magyarok értékelték a legrosszabbnak az országuk gazdasági helyzetét és a saját anyagi helyzetüket is a visegrádi négyek lakosai közül.

Magyarországon százból két felnőtt szerint tekinthető jónak vagy nagyon jónak az ország gazdasági helyzete. Szlovákiában és Csehországban sem sokkal jobb a helyzet, ott százból négyen, illetve öten elégedettek csupán a gazdasággal. Ehhez képest a Tárki szerint kiemelkedő Lengyelország eredménye, ahol százból 18-an adtak jó minősítést országuk gazdaságának.

Az intézet megjegyezte: összességében látszik, hogy a négy visegrádi ország lakosai lényegében nem elégedettek országaik gazdasági teljesítményével.

A válaszadó saját anyagi helyzetét tekintve a lengyelek a leginkább, a magyarok pedig a legkevésbé elégedettek jelenlegi anyagi lehetőségeikkel. A magyaroknak csak kevesebb mint a tizede (8 százalékuk) elégedett az anyagi helyzetével, ugyanez az arány a szlovákoknál 20 százalék, a cseheknél 34, a lengyeleknél pedig 41 százalék.

Mindössze 14 százalék optimista

Az ország közeljövőbeli gazdasági helyzetére - vagyis az elkövetkező 12 hónap - vonatkozó lakossági várakozások tekintetében viszont a lengyelekkel holtversenyben a magyarok a legbizakodóbbak. Bár - mint a Tárki megjegyezte - "a 14 százaléknyi optimista válaszadó nem ad sok derűlátásra okot egyik országban sem". A szlovákok 10 százaléka, a cseheknek csupán 6 százaléka számít gazdasági fellendülésre.

A lakosság saját anyagi kilátásait illetően "az éllovas lengyeleknek" is csupán 18 százaléka, a magyarok 13 százaléka, a szlovákok 11, a cseheknek pedig 8 százaléka bízik abban, hogy anyagi helyzete javul egy éven belül.