A volt kormányfő sajtótájékoztatóján azt mondta: csak rendkívül súlyos szabálytalanságok, hozzá nem értés és korrupció miatt fordulhat elő, hogy Magyarország 500-600 milliárd forint támogatást veszíthet el, és akár százmilliárd forint büntetésre is számíthat. Hozzátette: az ország a 2010-es kormányváltásig az első ötben volt az EU-tagállamok között a támogatások lehívásában, ma viszont nincs az első húszban. Ennek oka szerinte, hogy az Orbán-kormány 2010-től egy éven át nem írt ki pályázatokat, szétverte az intézményrendszert, szakemberek helyébe pártkatonákat ültetett, és korrupttá tette a döntéshozatalt.

Arra szólította fel a kormányt, hogy szüntesse meg a korrupciót, tegye ismét átláthatóvá a pályázati rendszert, és nevezze meg, kik a felelősök azért, hogy több száz milliárd forint támogatás lehívása van veszélyben. Ez utóbbival kapcsolatban azt mondta: elfogadhatatlan, hogy Lázár János - aki augusztus 1-jétől kormánybiztosként vezeti a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget - a minisztériumok költségvetését csökkentené annyival, amennyi uniós forrást nem hívnak le, ez ugyanis nem a tárcákat, hanem az embereket büntetné.

Legyen következménye a szabálytalanságoknak

Ehelyett Bajnai Gordon azt szorgalmazta, hogy minden esetben nevezzék meg, büntessék meg, bocsássák el a szabálytalanságok, a korrupció vagy a késlekedés felelőseit.

Azt mondta, Lázár János múlt heti sajtótájékoztatóján elismerte, hogy kormányzati lustaság, bénaság és impotencia miatt kerültek veszélybe uniós támogatások. Szerinte ezzel a Miniszterelnökség vezetője elkezdte hozzászoktatni az embereket ahhoz, hogy több száz milliárd forint uniós támogatás veszhet el. Noha ennek elkerülése Magyarország elsőszámú nemzeti érdeke - jelentette ki az Együtt-PM vezetője, aki szerint ami az elmúlt három évben történt, az Magyarország jövőjének elpazarlása, felélése.

Kevesebb uniós támogatás jön

Beszélt arról is, hogy az előző kormány idején központosították a végrehajtást, de a támogatási döntésekbe bevonták a civileket, az önkormányzatokat, kistérségeket, minden bírálóbizottság névsora nyilvános volt, a vesztesek megnézhették a bírálatokat és fellebbezhettek. A kormány ezt megszüntette, és épp a fordítottját vezette be, a döntéseket centralizálták, a végrehajtást azonban szétszórták a minisztériumok között - mondta Bajnai.

A volt kormányfő kitért arra is, hogy Magyarország az EU következő hétéves költségvetési ciklusában 1500 milliárd forinttal kevesebb támogatást kap, mint eddig, és ezt szintén a kormány kudarcaként értékelte.