A pénzügyi kilátások stabilak, a bankszektorból nem vonnak ki tőkét, az államadósság aránya csökken és a finanszírozási költségek is kedvezően alakulnak - idézi az MTI a szakembert.

Kovács Árpád szerint, ha a GDP növekedési üteme meghaladja a 2 százalékot, akkor már kizárható az államadósság növekedése, márpedig Magyarország ezt a két százalékos mértéket európai uniós források nélkül, átlagos körülmények között is évről évre képes elérni.

A költségvetésen belül csökkennek a vámok és a vámjellegű befizetések. A vámellenőrzések és a kiszabott bírságok száma és összege is csökken. Az EU-ból Magyarországra irányuló import 2010-ben 68 százalék volt, tavaly 78 százalék körüli, az Ázsiából érkező import viszont 11 százalékról 7 százalékra csökkent - mondta Kovács.

Molnár Tamás vámszakmai és nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkár a kormány által idén nyáron elfogadott NAV 2.0 stratégiáról és cselekvési tervről beszélt. Ezt a cselekvési tervet az adótudatosság és az adómorál, az informatikai rendszer átalakítása, az aktív humán tőke felhasználása, valamint a külső és a belső tőke reformja jellemzi, így a NAV egy modernizált, informatikailag jobban támogatott és az ügyfelekkel folyamatosan kommunikáló szervezetté alakul.

Az adótudatosság és az adómorál javításához a gazdasági szereplőknek is változniuk kell. Létszámstop van a NAV-nál két éve, emellett nem képeznek vámügyintézőket sem.

Jövő január 1-jétől a NAV felügyelete alá kerül valamennyi kormányhivatal, önkormányzat, kormányzati és állami szerv által keletkezett végrehajtás, legyen ez egy fakivágás kikényszerítése, vagy egy gyermekláthatás kikényszerítése. Ez óriás feladat a NAV-nak, de képes ennek a feladatnak a végrehajtására - hangsúlyozta Molnár.