Gaskó elmondta: tárgyalóasztalhoz hívják a kormányt és a munkaadókat, akikkel legkésőbb szeptemberben el akarják kezdeni az egyeztetéseket az Mt.-ről, hogy a módosítások legkésőbb 2014. január elsejétől hatályba léphessenek. A Liga követeli a sztrájktörvény módosítását is, annak érdekében, hogy az - ellentétben a mostani helyzettel - ne tegye lehetetlenné a sztrájkjog gyakorlását - mondta.

Gaskó szerint az idei május elsején sincs túl sok ok az ünneplésre, mert a munkavállalók számára az elmúlt év is kedvezőtlenül alakult. A tagszervezeteik összegyűjtötték az Mt.-vel kapcsolatos tapasztalatokat, amelyek "elég keserűek". Nem teljesült a törvénykönyv tárgyalása során hangoztatott azon alapelv, hogy az új szabályozás nem hozhat keresetcsökkenést, és a foglalkoztatás sem javult. Bár a közfoglalkoztatottak száma jelentősen nőtt, a versenyszférában nem bővült érzékelhetően a foglalkoztatás - tette hozzá.

A munka törvénykönyvének újratárgyalásáról hangsúlyozta, hogy a munkavállalók számára hátrányos 250 pontot tárgyalóasztalnál kell megvitatni és megváltoztatni. Az egyeztetéseken Gaskó szerint erkölcsi felelősségük részt venni azoknak a partnereknek, akik megalkották az új Mt.-t.

A Liga elnöke a 250 pont között példaként említette a kollektív szerződések megkötésének, valamint a szakszervezetek működésének nehézségeit.

Gaskó kiemelte: a sztrákjtörvény miatt a 2010 decemberi módosítása óta "gyakorlatilag lehetetlenné vált" a sztrájkjog mint alkotmányos jog gyakorlása. Különösen a közszolgáltatások területén sok szakszervezet "kálváriát járt be" a még elégséges szolgáltatásokról szóló megállapodások kiküzdése érdekében.

Oszágos bérajánlást szeretnének

Gaskó hangsúlyozta, hogy országos bérajánlást szeretnének 2013-ra. A munkavállalóknak "nincsenek túlzott igényeik", a reálkeresetek legalább öt éve tartó csökkenését szeretnék megállítani, vagyis legalább az infláció mértékével megegyező emelést szeretnének elérni. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez ajánlás lenne, vagyis nem garantálja a bérek növelését.

Emlékeztetett arra is, hogy a Liga elnöksége múlt héten sztrájkbizottsággá alakult, és egyben megerősítette: ha május 15-éig nem sikerül megegyezni az ajánlásról, akkor országos, általános sztrájkot kezdenek.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) legutóbb április 24-én egyeztettek a bérajánlásról, amikor a munkaadói oldal beterjesztette bérajánlási tervezetét, bár ebben konkrét szám nem szerepelt az ajánlás mértékére. Az érdekképviseleti vezetők akkor úgy nyilatkoztak az MTI-nek, hogy folytatják az egyeztetéseket, és törekednek arra, hogy május közepéig megállapodjanak.

Sok sikert az egyesüléshez

Arra a kérdésre, mi a véleménye arról, hogy bejelenti egyesülési szándékát a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ), az Autonómok, valamint a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF), Gaskó azt mondta: sok sikert kíván az együttműködéshez. Emlékeztetett: a Liga az elmúlt húsz évben kétszer is kezdeményezte, hogy a hat magyar szakszervezeti konföderáció ernyőszervezetbe tömörüljön. Értelmezése szerint az MSZOSZ, a SZEF és az Autonómok integrált konföderációt szeretnének létrehozni, nem pedig ernyőszervezetet. Hozzátette: a Ligát nem kereste meg a három tömörülés, hogy csatlakozzon.
Ugyanakkor kiemelte: számukra nem elfogadható a pártkötődés, így valószínűleg nem is lenne helyük a formálódó együttműködésben.