A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése alapján a kivitel euróban számolt értéke 13,9, a behozatalé 9,5 százalékkal haladta meg júniusban az egy évvel korábbit, a külkereskedelmi mérleg többlete 801 millió eurót tett ki, 353 millióval többet, mint a múlt év azonos hónapjában. Az első fél évben 4,206 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete, 981 millióval nagyobb, mint a múlt év azonos időszakában. Az export 7,9, az import 6,1 százalékkal nőtt a tavalyi év első feléhez hasonlítva.

Lenner Áron Márk kifejtette: az, hogy az import növekedési üteme elmaradt az exportétól, tovább javította az eddig is kitűnő külkereskedelmi egyensúlyt. Idén már az első fél évben mintegy 4 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg többlete, ha sikerül ezt az ütemet tartani, nem lepődnének meg 8 milliárd eurós idei többleten sem - mondta a helyettes államtitkár.

Amennyiben az ipar tartani tudja a mostani növekedési ütemet - márpedig a kormány egyik stratégiai célja Magyarország újraiparosítása és a GDP-ben az ipar részarányának 30 százalékra növelése -, az exportvezérelt ipari berendezkedés miatt a kivitel feltehetően jövőre is hasonló mértékben tud bővülni - tette hozzá.

Beszélt arról is, bízik abban, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) pályázataiból minden magyarországi kis- és középvállalkozás megpályázza azokat a konstrukciókat, amelyek a kapacitásbővítés irányába hatnak, és a megnövekedett termelés jelentős részben az exportpiacokra kerül. Hozzátette, azt szeretnék, ha ennek az uniós pénzügyi ciklusnak a fő támogatási összegeit a következő két, két és fél évben kiírnák. A helyettes államtitkár szerint körülbelül egy év, mire ezek hatása megmutatkozik az ipari termelésben és az exportadatokban.