Különleges kezdeményezést indított útjára a NIOK Alapítvány: kíváncsiak voltak, hogy a Facebook társadalma milyen témákat tart anyagi támogatásra méltónak, avagy: "Mit támogatna, ha lenne 5000 forintja?" A kilenc kérdéses kvízre válaszolva 1106 felhasználó mondta el véleményét, kiknek alig 19 százaléka járulna hozzá pénzzel az általa fontosnak tartott célok megvalósulásához. A válaszolók 60 százaléka legszívesebben önkéntes munkával támogatná a számára szimpatikus kezdeményezéseket, míg 22 százalékuk valamilyen tárgyi felajánlással vagy szolgáltatással fejezné ki szimpátiáját.

Gerencsér Balázs, az ötletgazda NIOK Alapítvány igazgatója elmondta, kiderült, hogy kizárólag a zöld és szociális témák érdekesek. A kitöltők közel fele (46 százalék) az egészségügyi és szociális területre áldozna szívesen, a környezet-, természet- és állatvédelem a válaszadók 36 százalékának fontos. A Facebook közösség az eredmények szerint nem különösebben tart fontosnak mást: alig 2 százalék támogatná a kultúra, művészetek, hagyományőrzés területét, 3 százalék a sport, a pihenés, a szabadidő területét. Az oktatás, a kutatás, a tudományos fejlesztés is csak 6 százalék számára volt támogatásra méltó, a településfejlesztés, gazdaságfejlesztés, állampolgári jogok területét összesen 7 százalék támogatná.

Vakvezető kutyák képzése, vagy tűzifaosztás a rászorulóknak?

A konkrét "projektek", fejlesztési ötletek között a legnépszerűbb a "Kórházi eszköz vásárlása daganatos gyerekek gyógykezeléséhez" témakör volt - aki találkozott e kérdéssel, azok 85 százaléka (azaz majdnem mindenki) be is jelölte, mint támogatandó projektet. A válaszolók legnagyobb részét "megérintette" még a tűzifaosztás, az árva gyerekek nyelvórái, valamint a vakvezető kutyák kiképzése elképzelések. A magyar fociedzők külföldi tanulmányútja és a homoszexuális férfiak üldözéséről készülő film visszhang nélkül maradt felvetések voltak.

Nem tudod, mire adományozz?

A NIOK másik újszerű kezdeményezése egy korszerű közösségi adományozó oldal indítása, ahol valódi célok, valódi szükségletek találkozhatnak a támogatókkal. Az oldalra civil szakemberek által előzetesen megvizsgált, valós támogatási igények kerülhetnek fel, melyek megvalósítását minden támogató folyamatosan figyelemmel kísérheti majd, azaz tényleg tudhatjuk majd, hogy mire és hogyan költik el támogatásunkat - hívta fel a figyelmet Gerencsér Balázs.