Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

A budapesti felszólalók között volt Lattmann Tamás jogász, a 19 "kormánybontó" népszavazási kezdeményezés egyik elindítója. A jogász az elmúlt hónap egyik legkomolyabb eredményeként értékelte, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hitelesítette azon kezdeményezésüket, mellyel azt akarják elérni, hogy ne csak a politikusok vagyonnyilatkozata legyen nyilvános, hanem a velük egy háztartásban élő családtagjaiké is.

Utalt arra is, hogy az NVB által elutasított kezdeményezéseikkel a Kúriához fordultak, és reményét fejezte ki, hogy a legfőbb bírói fórum kedvező döntése esetén azokban is népszavazást tudnak majd tartani. Azt is mondta, hogy az NVB minden állítását és érvét tételesen cáfolták minden egyes elutasított kérdés esetében. Lattmann Tamás kritikával illette Polt Péter legfőbb ügyészt, aki szavai szerint inkább közép-ázsiai diktatúrákkal való együttműködési megállapodásokat dolgoz ki, ahelyett, hogy az európai uniós források szabályos felhasználására ügyelne.

A Bajcsy-Zsilinszky út és a Stollár Béla utca sarkán lévő Eiffel Palace irodaház előtt kezdődött demonstráción úgy fogalmazott, hogy a "hallgatásra, a gyáva megalkuvásra, a csendes tűrésre építkező rendszer falai már repedeznek, és előbb-utóbb együttes erővel le tudjuk bontani azokat".

A többezres tömegben több ellenzéki párt zászlóit és tábláit lehetett látni, köztük az Együtt, a DK, a MoMa és a Szolidaritás jelképeit. A demonstrálók ezt követően átvonultak a Hold és a Bank utca sarkán felállított színpadhoz, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elé. Az MNB épülete előtt Kozák Márton újságíró úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor rendszerét, amelynek a jelszava "előbb a zseb, aztán a zseb és megint a zseb", már nem kell leleplezni, mert mindenki ismeri.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a rendszer működésének egyik legfontosabb alapja a szabad sajtó ellehetetlenítése, ugyanis ahhoz, hogy "kilophassák a szemünket, el kell venni a látásunkat". Ezért csinált Orbán Viktor magának hírtelevíziót, és ezért tesznek meg mindent a médiafelületek megszerzéséért - mondta a szónok. Végül a Jobbik erősödésére utalva arra figyelmeztetett: egyre növekszik azok tábora, akik az ördögöt Belzebubbal akarják leváltani.

Marek Bertram egyetemi hallgató szerint ma Magyarországon "exlex kormányzás zajlik", mert aki a Fideszhez közel helyezkedik el, az a törvények felett áll. "A kormányzás nem áll másból, mint az uniós források megcsapolásából" - fűzte hozzá, azzal együtt, hogy a Fidesz már a saját törvényeit sem tartja be. "Vagyis ez a kormány nemcsak erkölcsileg, de politikailag is megbukott" - fogalmazott a szónok.

A demonstráció résztvevői nemzeti színű és uniós zászlókat lobogtattak, és olyan jelszavakat skandáltak, mint például "tolvaj Fidesz", "elég volt a Fideszből", "oligarchák, rablók". A magukkal hozott transzparenseken azt lehetett olvasni, hogy "A korrupció kormánya ellen", "Hazugságok helyett őszinte szembenézést". A vonulás idejére lezárták a Bajcsy-Zsilinszky út Deák tér felé vezető oldalát.

A vidéki demonstrációk helyszínei: Miskolc, Győr, Pécs, Debrecen, Békéscsaba, Tatabánya, Székesfehérvár, Szekszárd, Kecskemét, Szombathely, Szolnok, Eger, Szeged, Kaposvár.

 

Fidesz: a baloldal saját magán kezdhetné a korrupció elleni harcot

A Fidesz-frakció szerint a baloldal saját magán kezdhetné a korrupcióellenes harcot. A Fidesz-frakció reagálásában azt írta: a baloldalon még ma is ugyanazok ülnek, akik minden idők legkorruptabb kormányzását hajtották végre. "Szétlopták és elherdálták a nemzeti vagyont, külföldiek kezére játszották át az ország energiastratégiai vagyonelemeit és közműcégeit, szabálytalanul költötték el a hazánkba érkező uniós források 76 százalékát, és hagyták, hogy a bankok és a csaló brókerek magyar családok százezreit tegyék tönkre" - fogalmaztak. A kormánypártiak szerint vasárnap ugyanazok szerveznek együtt tüntetést, akik egymásról is elismerték, hogy korruptak. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, volt kormányfő azt mondta - idézték őt -, hogy azért hagyta ott az MSZP-t, mert ott loptak, majd azt is mondta, azt, hogy "honnan vándorolt a szocialista párthoz a pénz, jobb, ha nem tudjuk". Bajnai Gordon volt miniszterelnöktől azt a mondatot citálták, miszerint "meglehetősen korrupt hely volt Magyarország a 2010 előtti időszakban". Az MSZP volt elnöke, "Mesterházy Attila ugyancsak elismerte, hogy a párttársai korrupciós ügyei hatalmas gondot jelentenek számára" - írta közleményében a Fidesz-frakció.