A német vállalatok 68 százaléka rossznak ítéli a magyar gazdaság helyzetét, és a kilátások romlására számít 55 százalékuk - ismertette Dirk Wölfer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (NMIKK) főtitkára a szervezet új konjunktúra-felmérését. A német cégek csupán 27 százaléka számol javuló üzleti lehetőségekkel, ugyanakkor 24 százalékuk romló helyzetet vetít előre.

Sefer Stevan, az NMIKK elnöke közölte: a befektetési környezet romlott, a felmérés szerint a cégek 67 százaléka elégedetlen a magyar adórendszerrel, ráadásul a vállalkozások 62 százaléka elégedetlen a jogbiztonsággal, emellett a cégek 87 százaléka elégedetlen a gazdaságpolitika kiszámíthatóságával, ami valamennyi ágazatra érvényes.

Ha most kellene eldönteni, hogy újra befektetnének-e Magyarországon, a német cégek 71 százaléka tenné ezt , amely 9-12 százalékkal alacsonyabb a három évvel ezelőtti felmérés eredményénél.

A Portfolio.hu beszámolója szerint a konjunktúrajelentés rávilágít arra is, hogy a német cégek úgy látják, hiányzik a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága és a jogbiztonság, a kormány adópolitikája eddig nem hozott kielégítő eredményeket, a beruházásbarát kormányzati kommunikációval ellentétes intézkedések születtek.

A gyengülő gazdasági kilátások, és az üzleti környezettel való elégedettség csökkenése tükröződik a beruházási és foglalkoztatási kedven is. A német és külföldi cégek közel harmada a fejlesztési kiadások csökkentését tervezi, létszám foglalkoztatásukra vonatkozóan a cégek még enyhén pozitívak a tervek. A magyar gazdaság megítélése a cégek kétharmada szerint romlott.

A gazdaságpolitika hiányzó kiszámíthatósága és a jogbiztonságba vetett bizalom erodálása jelentik a legnagyobb gondot a cégek számára - írja a kamara jelentésében. A kiszámíthatósággal a megkérdezettek kétharmada "nagyon elégedetlen", további 23 százalék "elégedetlen" - gyakorlatilag senki nem volt "elégedett". Hasonló mértékű elégedetlenség mutatkozik a jogbiztonság, a közbeszerzések átláthatósága és a korrupció visszaszorítása tekintetében is.

Ágazatok szerint bontva az látható, különösen az építőiparban romlottak a kilátások (56 százalék szerint), de 30 százalék szerint romlottak a szolgáltatásban, 26 százalék szerint a kereskedelemben, 15 százalék szerint a feldolgozóiparban a magyar gazdaság kilátásai.

Pozitívum, hogy ezzel egy időben a magyar dolgozók képzettsége, motivációja és termelékenysége a korábbi évekhez hasonlóan jó minősítést kapott idén is, a munkaköltségek tekintetében kiegyensúlyozott az értékelés.