A mintegy 150 polgármester a járásrendszer, illetve az oktatási intézmények állami januárra tervezett átvételével kapcsolatos aggályait hangoztatta. Lázár János megnyugtatta őket, hogy bár a Klebelsberg Intézményfenntartó országos tankerületi hálózata nem állt fel, de január harmadikára működőképes lesz a rendszer. Ugyanakkor utal arra is, hogy a 20 éve folyamatosan csökkenő gyereklétszám és a stagnáló pedagógus állomány közötti ellentét immár áthidalhatatlan.

Az önkormányzatok eladósodásáról szólva elmondta, hogy az 1200 milliárdos önkormányzati hitelállomány nem csekély hányadát az utóbbi hat évben a helyhatóságok kényszerből az állami feladatok részbeni finanszírozására költötték. A mintegy 200 milliárdos éven belüli folyószámlahitelek kapcsán óvatos utalásokat tett arra, hogy ebből legalább 100 milliárdra - amelyet a bankok aligha újítanak meg - kormányzati megoldás készül, hasonlóan a megyei önkormányzatok 180 milliárdos hitelállományának tavaly decemberi átvállalásához. Ennek részleteit azonban nem taglalta. Kritizálta viszont az önkormányzati pályázatok lassú befogadásáért a Nemzeti Fejlesztési Ügynöksége, és szervezeti, illetve személyi változásokra is célzást tett.

Hangsúlyozta, hogy a 8000 milliárdnyi uniós pályázati pénz 2013-végéig tartó lehívása elsőrendű nemzeti érdek, és itt a kormány a már idén rendelkezésre álló 30 milliárdos kereten felül, ha kell, további ugyanekkora összeget kíván biztosítani a települési önkormányzatoknak a pályázati saját erő előteremtéséhez.

Pest megye, mint a központi régió része, 2007-2014-es EU fejlesztésekből jórészt kimaradt, ezen a kormány a jövőben változtatni kíván és a következő hét éves EU ciklusban alapvetően a kkv-k fejlesztését támogató pályázatok kiírását szeretné preferálni, akár a teljes pályázati összeg 60 százalékának erejéig is.

A polgármesterek kérdései kapcsán kiderült, hogy általános probléma az, hogy október 31-ig kell dönteniük az iskolafenntartó feladatok átvállalásáról, ám a jövő évi pénzügyi lehetőségekről még sehol nincsenek tisztában. Lázár biztatta a nagyobb önkormányzatokat a dologi jellegű kiadások átvételére, megemlítve, hogy Hódmezővásárhelynek is ezt tanácsolja, de utalt arra, hogy e célra pótlólagos állami támogatásra jövőre se nagyon számítsanak az önkormányzatok.