Günther Oettinger az orosz földgáz ukrajnai szállításáról uniós közvetítéssel folytatott orosz-ukrán tárgyalások pénteki, berlini fordulója után a német fővárosban tartott sajtótájékoztatón az Ukrajnába irányuló magyarországi földgázszállítás felfüggesztésének okára vonatkozó újságírói kérdésre azt válaszolta: "a magyarok néhány órája közölték Ukrajnával, hogy a fordított irányú gázszállítás a hónap végéig technikailag nem lehetséges". Hangsúlyozta: figyelembe kell venni, hogy "a tagállamok a saját tározóikat is fel akarják tölteni, a saját ellátásbiztonságukat is erősíteni akarják". "Azt gondolom, hogy nem blokádról van szó" - tette hozzá.

Korábban, a pénteki bizottsági sajtótájékoztatón egy újságírói kérdés hangzott el arra vonatkozóan, hogy az FGSZ Földgázszállító Zrt. csütörtök délután váratlanul, határozatlan időre megszakította a Testvériség vezetéktől független távvezetéken keresztül történő földgázszállítást Ukrajna felé. A Naftogaz ukrán gázszolgáltató közleménye szerint nem tudta elérni a magyar gázszállítót, hogy tájékoztatást kapjon tőle a gázszállítás leállásának okairól és időtartamáról, és tudomásuk szerint a nyugat-európai gázszolgáltatók sem kaptak az FGSZ-től semmilyen "meggyőző" magyarázatot az intézkedésre.

Az Európai Bizottság üzenete világos: az Európai Tanács döntése értelmében minden uniós tagállamnak elő kell segítenie, hogy az Ukrajnából érkező gázáramlást meg lehessen fordítani, vagyis meg kell teremteni a fordított irányú gázszállítások lehetőségét - közölte pénteken Helen Kearns, a brüsszeli testület egyik szóvivője, aki emellett arra is felhítva a figyelmet, hogy semmilyen jogi akadálya nem lehet annak, hogy a Gazpromtól vásárolt földgázt bármelyik uniós vállalat továbbértékesíthesse, akár az unión belül, akár azon kívül.

Arra a kérdésre, hogy hogyan tartja összebékíthetőnek az Európai Bizottság azt a látszólagos ellentmondást, miszerint ezzel egyidőben Brüsszel azt várja el a tagállamoktól, hogy az energiaellátás rövidtávú kockázatait kiküszöbölendő minél előbb töltsék fel gáztározóikat, Kearns mindössze annyit válaszolt, hogy ezt a kérdést Günther Oettinger energiaügyi biztosnak kellene feltenni, aki saját szóvivőjével együtt Berlinben éppen Ukrajna és Oroszország képviselőivel tárgyal az energiaellátás biztonságáról. Kearns ugyanis alapvetően közlekedési ügyekért felel, csak helyettesíti Brüsszelben Oettinger szóvivőjét.

Ukrajna június óta nem kap gázt Oroszország felől ki nem fizetett számlák feletti viták miatt, így azóta Magyarországon, Lengyelországon és Szlovákia felől érkezik gáz az országba.

Az ukrán cég közleményében megjegyezte, hogy a leállás néhány nappal Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatójának hétfői budapesti tárgyalása után, illetve néhány órával a háromoldalú ukrán-orosz-EU gáztárgyalások újabb berlini fordulója előtt történt.

Az FGSZ MTI által idézett közleménye szerint az elrendelt megszakítás oka, hogy a rendszerhasználók értesítése szerint a szeptember 26-i gáznaptól kezdődően jelentősen megnő a beszállítási igény. Az ellátásbiztonság és a hálózati egyensúly fenntartása érdekében a beregdaróci csomópont kapcsolását át kell alakítani olyan módon, hogy a csomóponthoz kapcsolódó valamennyi távvezeték az ország belseje felé történő szállításra legyen alkalmas.