Az elmúlt öt évben a magyar állami felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása jelentősen, reálértéken kevesebb, mint felére csökkent. Ahogyan azt a Magyar Rektori Konferencia (MRK) már többször jelezte, a nominálértéken több mint 80 milliárd forintos csökkenésből az idei évre érvényesített 32 milliárd forint összegű állami támogatás elvonás miatt a rendelkezésre bocsátott előirányzatok az intézmények alapfeladatainak ellátásához szükséges működtetés, üzemeltetés költségeit már nem biztosítják, a forráskivonást már nem tudják az állami egyetemek, főiskolák kigazdálkodni. Az egyetemek és a főiskolák vezetői jelezték, hogy az intézmények felélték tartalékaikat, további hatékonyságjavítási intézkedésekre a magyar felsőoktatás színvonalának jelentős csökkenése nélkül nincsen lehetőség.

Az MRK közvéleménye az elmúlt év végén arról értesült, hogy különböző jogcímeken, így a PPP konstrukciók kiváltására, a korábbi európai uniós pályázati önrészek biztosítására, intézményi adósságátvállalásra, majd a Felsőoktatási Struktúraváltási Alap létrehozásával, továbbá a kiválósági támogatások odaítélése nyomán összesen 58 milliárd forint támogatás érkezne a felsőoktatási intézményekbe. Ez az összeg ugyan jóval kevesebb a korábbi elvonásoknál, de a támogatások folyósítása az intézmények idei működőképességét biztosíthatná.

Elmaradt az ígéret teljesítése

Az Emmi Felsőoktatási Államtitkárságának az intézményvezetőkkel és gazdasági igazgatókkal szervezett egyeztetésén világossá vált, hogy a korábban jelzett 58 milliárd forintos támogatás elenyésző része érkezett csak meg eddig az egyetemekre, főiskolákra, s egyelőre az alapok feltöltése sem történt meg. Sokkal súlyosabb helyzetet idéz elő azonban, hogy az elmúlt évi intézményi normatív támogatások elszámolása, illetve az abból adódó állami források átutalása sem történt meg. Ezen a jogcímen is több milliárdos támogatás kifizetése van függőben.

A kormány ráadásul év eleji határozata alapján "kiemelt felsőoktatási intézmény" minősítést adott azon felsőoktatási intézménynek adható, amely több tudományterületen különleges képzési és kutatási kapacitásokkal, valamint tudományos eredményekkel rendelkezik. A Magyar Közlönyben ennek fényében már februárban megjelent, hogy az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett kormányhatározat alapján a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem viselheti ezt a rangot 2013 és 2016 között, ami 10 milliárd forint állami támogatást is jelent. Információink szerint ebből az összegből sem folyt még be semmi a három intézményhez.

Az állam több nagy egyetemnek tartozik

A Felsőoktatási Struktúraváltási Alap 11 milliárd forintos keretéből eddig odaítélt 2 milliárd forintot olyan vidéki felsőoktatási intézmények kapták, amelyekbe a vártnál kevesebben jelentkeztek. Az állam azonban több nagy egyetemnek tartozik, így a Budapest Corvinus Egyetemnek csaknem 500 millió forinttal. Lapunk birtokába jutott adatokból azonban kiderül, hogy ebből az összegből mindössze 260 milliót fog folyósítani az állam, és azt is csak július után. Ennél pontosabb időpontról senki sem tud. Csak - ahogy a tárca fogalmaz - arról, hogy a többlettámogatások elosztása folyamatban van. Az Emmi szerint ennek ellenére nincs csúszás, "mert az idei teljes évre vonatkoztak a plusztámogatások". A kiválósági támogatásokkal kapcsolatban is hasonlóan fogalmaztak a minisztériumi illetékesek.

Az MRK azt várja, hogy a jogszabályi rendelkezések alapján járó tavalyi támogatások kifizetésével, valamint a fenntartó által ígért 58 milliárd forint támogatás folyósításával a felsőoktatás - politikai kormányzat biztosítsa a magyar felsőoktatás további működőképességét.