Nem akar jelentős változtatásokat a kormányzati struktúrában - jelentette be a miniszterelnök a választások másnapján tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján. Változások azonban lesznek, és több, akár strukturális következményekkel járó kérdés még függőben van - írja az Index.

Az már szinte biztos, hogy Navracsics Tibor eddigi tárcáját, a csúcsminisztériumnak számító Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot feldarabolják. A közigazgatási rész a Miniszterelnökséghez kerül, az igazságügy pedig önállósodik. Az újonnan kialakuló, az eddigi tárcákhoz képest szerény méretű igazságügyi minisztériumot Trócsányi László, jelenlegi párizsi nagykövet, az Alkotmánybíróság korábbi tagja vezetheti majd.

Lázár János is miniszter lesz, ráadásul kancelláriaminiszter, pont úgy, ahogy Stumpf István az első Orbán-kormány idején.

További jelentős változásokat hozhat Orbán és Balog Zoltán tárgyalása is. Balogról tudható, hogy minden eszközzel igyekszik megszabadulni az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó egészségügyi államtitkárságtól, amely szerinte önálló tárcát érdemelne. Értesüléseink szerint az már biztos, hogy az új kormányban nem Szócska Miklósra bízzák majd a területet, miniszterként vagy államtitkárként Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere vagy Velkey György, a kórházszövetség elnöke veheti át a stafétát.

Külön tárcáért harcol Pálinkás József is. Az MTA elnöke a felsőoktatásnak szeretne egy minisztériumot gründolni, amelyet természetesen ő vezetne.  A közoktatás irányításában is változik az államtitkár személye, Hoffmann Rózsa helyébe Hoppál Péter eddigi Fidesz-szóvivő vagy Sipos Imre, a köznevelésért felelős helyettes államtitkár léphet.

Nem vesztette el Orbán Viktor bizalmát a vagyonnyilatkozatai miatt komoly ellenzéki össztűz alá vett Rogán Antal, állítják forrásaink. A frakcióvezető várhatóan bekerül a kormányba, de azt Orbán egyelőre nem árulta el, hogy fejlesztési miniszteri vagy más posztra nevezi ki. Ha tárca nélküli miniszter lesz, akkor újabb taggal bővül majd a kormány.

További részletek az Indexen.