A sztrájk idején biztosítandó még elégséges szolgáltatás megállapítása érdekében a szakszervezetek bírósághoz fordulnak. A szociális ágazat követeléseinek nyomatékosítására a sztrájkbizottság 2015. május 29-re vonulásos demonstrációt szervez, és felhívja az ágazat valamennyi dolgozóját és ellátottját, hogy részvételével támogassa azt - derül ki a szervezet közleményéből.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának szociális és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkársága tavaly november 10-én közölte, hogy folytatódnak az egyeztetések a szociális ágazatban dolgozókkal - ismerteti az MTI. Czibere Károly szociális államtitkár idén márciusban azt mondta, hogy 2014 januárjában 12 milliárd forintos bérpótlék folyósítottak az ágazatnak, amelyet idén is biztosítanak, ezenfelül igyekeznek júliustól további 15 milliárddal megemelni a dolgozók bérére fordítható összeget, a szociális életpályamodellt pedig 2016 januárjától szeretnék bevezetni. Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere május elején a szociális életpályamodell kapcsán azt mondta: a jövő évi költségvetésben jelentős tartalékok vannak, amelyeket igyekeznek a lehetőségek szerint e probléma megoldására fordítani, és a béremelés csak ebben az esetben valósulhat meg.

Szűcs Viktória, a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság ügyvivője a Napi.hu kérdésére elmondta, hogy a már évek óta - pontosabban 2013. novembere óta, amikor Orbán Viktor miniszterelnöknek elküldték levélben a követeléseiket - tartó egyeztetések jórészt nem álltak másból, mint a 2013. év végén Balog Zoltán miniszter által belengetett életpályamodell bevezetésének hónapról-hónapra, majd évről-évre történő tologatásából és folyamatos ígérgetésekből a cselekvés helyett, miközben ez a legalulfizetettebb ágazat a nemzetgazdaság valamennyi ága között.

Az itt dolgozók háromnegyede visz haza a 2013-as létminimum és a garantált bérminimum alatti nettó bért (ami kevesebb mint 87 510 forint), az elvándorlás - nemcsak a külföldre történő, hanem az ágazatból való elvándorlás is - jelentős, szakemberhiánnyal küzd az ágazat, olyannyira, hogy az ebből fakadó problémákat már az önkormányzatok is érzékelik és a múlt heti Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsülésen (OKÉT) jelezték is ezt a kormány felé - emelte ki az ügyvivő.

Szűcs szerint a kormány képviselőjével személyesen utoljára ugyan a múlt héten kedden találkoztak, akkor azt a tájékoztatást kapták, hogy az április 22-i kormányülés nem fogadta el az ágazat bérrendezéséről szóló javaslatot, melyhez azóta további kiegészítéseket tett a tárca, így az Emmi és a NGM támogatásával a május 6-i kormányülésre ment vissza a szociális ágazat 2015. júliusi bérrendezéséről és az életpálya 2016. januári bevezetéséről szóló előterjesztés. Ez utóbbi esetben napirendre sem került már az ügyük.

Az utolsó csepp a pohárban az volt, hogy a hétfői parlamenti ülésen Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára Szél Bernadett azonnali kérdésére adott válaszából a szakszervezetek által már évek óta felvetett problémára ismételten nem egy megoldást, hanem egy diplomatikus nem választ adott.

Az LMP-s politikus Facebookra kitett bejegyzése szerint Rétvári Bence gyakorlatilag kimondta, hogy sem idén, sem jövőre nem lesz bérrendezés a szociális ágazatban. Szél Bernadett kiemeli: 2013 óta ígérgetik, hogy megemelik az ágazat dolgozóinak bérét, ami minden munkavállalói csoport közt a legalacsonyabb. Rétvári viszont azt mondta, hogy "majd csak valós gazdasági teljesítmény után emelnek béreket, nem úgy, mint a szocialisták, hitelből".  Szél Bernadett szerint a másik hivatkozási alap az egykulcsos adó egy százalékos csökkentése, amellyel majd a szociális dolgozók is jól járnak, ami az LPM-s képviselő szerint pont nem ezt a réteget fogja segíteni.

Követelések

A Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottságban az Autonóm Területi Szakszervezet, a Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete, a Független Egészségügyi Szakszervezet, a Szociális Dolgozók Munkástanácsa, a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezete és a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete vesz részt. Az általuk alakított sztrájkbizottság követelései, amelyeket még 2013. novemberében fogalmaztak meg és küldtek el a miniszterelnöknek, a következőek:
  • az egészségügyi dolgozói illetmény-, illetve bértábla kiterjesztése a szociális ágazatban foglalkoztatottakra (mind a szakdolgozókra, mind a kisegítő dolgozókra), jogállástól függetlenül.
  • A szociális ágazatot érintően rendszeres érdekegyeztető tárgyalások megkezdése és folytatása a kormányzat és az ágazatban érintett érdekképviseleti szervezetek közt.
  • A Kjt. 59. & (1) bek. b.) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a szociális ágazat egészére kiterjedően jogszabály írja elő, hogy a munkaközi szünet a munkaidő része.

Keddre az egészségügyi dolgozók hirdettek demonstrációt.