Az e-aláírás bevezetésével lehetővé vált, hogy még könnyebben és kényelmesebben igényelhessenek diákhitelt az egyetemista, illetve főiskolás hallgatók. Az ügyintézést nagyban leegyszerűsíti, hogy a kitöltött adatlapot nem kell kinyomtatni, aláírni és leadni valamely Diákhitel partnerintézetnél vagy felsőoktatási intézményben, hanem mindez online felületen valósul meg.

Mérföldkőnek számít az elektronikus aláírással történő hiteligénylés működési modelljének megvalósítása - mondta Bernáth Tamás, a tulajdonosi jogokat gyakorló MFB Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A hiteligénylés a felsőoktatási intézmények Neptun tanulmányi rendszeréből indítható, majd a megfelelő menüpont kiválasztása után a Diákhitel Direkt felületen folytatódik. A személyes és tanulmányi adatok automatikusan betöltődnek a Neptun rendszerből, így már csak a hitel igénybevételével összefüggő adatokat (igényelt hitelösszeg, folyósítási gyakoriság) kell megadnia az igénylőnek.

Az eddigi ügymenettől eltérően, ezen a ponton a rendszer átirányítja az igénylőt a Központi Azonosítási Ügynök (KAÜ) nevű szolgáltatás weboldalára. Itt történik a személyazonosítás, az ügyfélkapus belépési módot kiválasztva. Az azonosítást követően, a rendszer automatikusan visszairányítja az igénylőt a Diákhitel Direkt felületre, ahol az ellenőrzést követően megtörténik az "elektronikus aláírás". A teljes hiteligénylés pár percet vesz igénybe.

A felvehető hitelösszegek idén szeptembertől is változatlanok: a szabad felhasználású Diákhitel1 esetében, képzési formától függetlenül havonta 15, 21, 25, 30, 40, vagy 50 ezer forint igényelhető, a kötött felhasználású Diákhitel2 felvehető maximuma a képzési költség összege. A Diákhitel1 bármire szabadon elkölthető: legyen szó albérletről, laptopról, Erasmus ösztöndíjról vagy akár a mindennapi megélhetésről. A Diákhitel2 kizárólag a képzési díj kiegyenlítésére fordítható.

Azok a diákok, akik szeptember 15-ig leadják hitelkérelmüket, október 15-én juthatnak hozzá a megigényelt összeghez, mely a Diákhitel1 esetében a hallgató bankszámlájára, a Diákhitel2 esetében közvetlenül a felsőoktatási intézményhez érkezik.