Több mint 1400 építőipari cég esetében indult meg a végelszámolás az első negyedévben. Ez 40 százalékos növekedés az elmúlt egy év negyedéves átlagához képest és 30 százalékos növekedés 2011 azonos időszakához képest. A nagy növekedési ütem mögött a NAV és a cégbíróságok határozott fellépése húzódik meg: kényszer-végelszámolást rendelnek el azoknál a cégeknél, amelyek nem tesznek eleget beszámolási és egyéb kötelezettségeiknek. Nem arról van szó, hogy egy adminisztratív hiba miatt kerülnek bajba a cégek, hanem arról, hogy a magára hagyott vagy bajba jutott vállalkozások sokszor már az adminisztratív kötelezettségeiknek sem tesznek eleget" - mondja ezzel kapcsolatban Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója. Az ilyen úton végelszámolt cégeket nagyrészt elhagyták, fantomizálták a tulajdonosok: nem foglalkoznak velük, vagyon már nincs bennük, az eszközök új vállalkozásokban kaptak szerepet. Ha az eljárás során kiderül, hogy van velük szemben követelés, a végelszámolást - az esetek harmadában fordul ez elő - felszámolás követi.

A végelszámolások növekedési ütemének elszabadulásával párhuzamosan a felszámolások növekedése megállt az utóbbi időben. A 2012 első negyedévében közzétett 1111 felszámolási eljárás lényegében belesimul a tavalyi négy negyedév átlagába (1051 felszámolás havonta), vagyis az építőiparban magas szinten stabilizálódott a felszámolások száma és aránya. Ugyanakkor a megelőző év azonos időszakához képest 17 százalékos növekedés. Az építőipar talán az egyetlen olyan ágazat, ahol kicsik és nagyok, régi és új cégek egyaránt veszélyben vannak - állítja Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége (ÉVOSZ) alelnöke. Csupán a külföldi tulajdonú cégek likviditási helyzete stabilabb az ágazati átlagnál: közülük kevesen kerülnek felszámolás alá, föltehetőleg azért, mert a nagy külföldi tulajdonosok még képesek finanszírozni magyarországi veszteségeket.

Utoljára 2008 első negyedévében alakult annyi új vállalkozás az építőiparban, mint most, 2012 első negyedévében. Összesen 1892 új vállalkozást jegyeztek be a cégbíróságok, jóllehet februárban már lecsengeni látszott az a cégalapítási hullám, ami a bejegyzések januári szigorítása miatt tavaly novemberben indult el. Tavasszal általában megugrik az új alapítások száma az ágazatban, ám a mostani adat 30 százalékkal magasabb, mint a tavalyi havi átlag. Márciusban számos olyan cégalapítást tettek közzé, amit még a korábbi, enyhébb szabályozás hatálya alatt indítottak el. Fontos azonban megjegyezni, hogy bár a cégek újak, az esetek 70 százalékában a céghez kötő személyeknek már korábban is voltak vállalkozásaik az ágazatban - mondja az Opten igazgatója.