Rafal Bochenek kormányszóvivő arról tájékoztatta a PAP hírügynökséget, hogy Fico és Szydlo értékelték a V4 keretében felállított, a kiküldött munkavállalók témájával foglalkozó munkacsoportban elért előrelépést, és "aláhúzták a V4 közös álláspontjának időszerűségét". Fico "rámutatott a V4 konstruktív szerepére" - fűzte hozzá Bochenek az MTI tudósítása szerint.

Mint közölte, a témáról Szydlo aznap Marian Rajoy spanyol kormányfővel is egyeztetett, kiemelték a közös elemeket a két ország álláspontjaiban, és további egyeztetésekben állapodtak meg. Az említett irányelvről Szydlo a közeljövőben a balti államok miniszterelnökeivel is tárgyal - helyezte kilátásba Bochenek.

Az Európai Bizottság javasolta az 1996-ban elfogadott uniós irányelv módosítását. Eszerint az egyik uniós államban működő cég, kiküldve alkalmazottjait egy másik tagállamba, az ottani bérszinthez kell, hogy igazítsa a kiküldöttek fizetését. Az ilyen módosítást több EU-állam, köztük Lengyelország is ellenzi. Varsó azzal érvel, hogy ez hátrányos helyzetbe hozná a lengyel cégeket, többek között a fuvarozókat.

Az irányelvvel kapcsolatban Emmanuel Macron francia elnök - aki "szociális dömpingnek" nevezi a jelenlegi szabályozást - múlt csütörtökön egyeztetett a szlovák és a cseh kormányfővel, majd az álláspontok közeledéséről számolt be. Pénteken pedig Bulgáriában élesen bírálta, hogy Varsó nem hajlandó hozzájárulni az irányelv szigorításához, kijelentve: Szydlo kormánya elszigeteli magát Európától.

Varsó arrogánsnak és az EU-t megosztónak minősítette Macron kijelentéseit. Szydlo pénteken aláhúzta: az irányelv témájában Lengyelország és a Közép-Európa a közös uniós piac elveit védi.