A Bild hétfőn azt írta, hogy egy bizalmas minősítésű kormányzati prognózis szerint az október-decemberi időszakban további 920 ezer menedékkérő érkezhet az országba, számuk így elérheti a másfél milliót. A cikkben nincs szó arról, hogy mely kormányzati intézmény készítette az előrejelzést. A kormányszóvivői tájékoztatón Harald Neymanns, a hivatalos előrejelzéseket készítő szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalt (BAMF) felügyelő belügyminisztérium szóvivője újságírói kérdésre azt mondta, hogy nem tudja megerősíteni a Bild beszámolóját.

Georg Streiter helyettes kormányszóvivő hozzátette: nem ismer ilyen dokumentumot, és nem ismer senkit a kormányban, aki tudna annak létezéséről.

Ugyanakkor meglehet, hogy valamely kormányzati intézményben valóban készült hasonló elemzés, és előfordulhat, hogy "pecsét is van rajta" - tette hozzá Georg Streiter. A sajtó sajátos módon tud tálalni ügyeket, dokumentumokat - jegyezte meg a helyettes kormányszóvivő, aki korábban évekig rovatvezetőként dolgozott a Bildnél.

Harald Neymanns kiemelte: nem tűnik megalapozottnak a lapban ismertetett becslés, egyebek között azért, mert az őszi-téli hónapokban az időjárás miatt jellemzően csillapodnak a menekülthullámok. A görög-török uniós külső határ védelmének erősítéséről zajló tárgyalások eredményeként is csökkenhet az EU-ba érkező menedékkérők száma - tette hozzá, utalva Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfői brüsszeli tárgyalásaira.

A Bildben ismertetett dokumentum szerint további gond lehet a családegyesítés, mert a közel-keleti országokat jellemző családszerkezet alapján minden menekült 4-8 rokon áttelepítését kezdeményezheti.

Ezzel kapcsolatban Martin Schäfer, a külügyminisztérium szóvivője rámutatott, hogy a genfi menekültügyi egyezmény alapján ugyan a menekültek nem kérhetik a család egyesítését, de a német jogszabályok lehetőséget adnak erre.

Ugyanakkor csak a szülőkből, házastársakból és gyerekekből álló úgynevezett magcsalád egyesítését lehet kérelmezni, és csak az érintett német külképviseleteken. Ezek személyzetét ugyan éppen az eljárások gyorsításának céljával bővítették, de így is nagyon hosszú a várakozási idő, és nincs hivatalos becslés arról, hogy hányan érkezhetnek a családegyesítés intézménye révén Németországba.

A német kormány a legutóbbi, augusztusban kiadott hivatalos, nyilvános előrejelzés szerint 800 ezer menedékkérő érkezésével számol. Ezzel kapcsolatban Harald Neymanns elmondta, hogy egyelőre nem tervezik a prognózis frissítését.

Azt nem tudni pontosan, hogy eddig mennyi menedékkérő érkezett Németországba. Az előző hét végén kiszivárgott adatok szerint szeptemberben 163 ezer ember adatait rögzítették a menedékkérők regisztrálását és tartományok közötti elosztását szolgáló EASY (Erstverteilung von Asylbegehrenden, azaz menedékkérők elsődleges elosztása) nevű nyilvántartási rendszerben. Az év eleje óta regisztrált menedékkérők száma így 577 ezerre emelkedett.

A belügyminisztérium szóvivője ezzel összefüggésben elmondta, hogy még nem fejezték be a szeptemberi adatok "konszolidálását" és ellenőrzését, de még ezen a héten közlik a pontos adatokat az EASY-rendszerben nyilvántartásba vett menedékkérők és a BAMF-nál regisztrált menedékjogi kérelmek számának alakulásáról.

Az eddigi csúcsévben, 1992-ben - a délszláv háború elején - 438 ezer menedékjogi kérelmet adtak be Németországban.