A cég azután döntött így, hogy Venezuela nem tudott időben rendezni egyik kötvénye után 200 millió dollár hozamtartozást. Az S&P jelezte: 50 százalékos az esélye annak, hogy három hónapon belül dél-amerikai állam csődbe jut.

Venezuela és legnagyobb hitelezői, így az Egyesült Államok, Panama, Nagy-Britannia, Kolumbia, Chile, Argentína és Japán, tárgyaló asztalhoz ültek ugyan hétfőn, hogy megoldást találjanak az ország adósságának az átütemezésére, de a megbeszélések eredménytelenül értek véget.

Egy másik vezető hitelminősítő, a Fitch Ratings szintén "részleges csőd" osztályzatra rontotta a PDVSA venezuelai állami olajipari cég helyi és devizában jegyzett adósságát. Az olajvállalat már több fizetési esedékességet elmulasztott, sőt már a türelmi időszak is lejárt.

Venezuela az ország történek legsúlyosabb politikai, gazdasági és társadalmi válságát éli. A hatalmas olajkészletekkel rendelkező, de szinte semmi mást nem exportáló ország gazdasága az olaj árának esése és számos hibás gazdasági döntés miatt megroggyant.

Venezuelában energiahiány van, számos alapvető termék hiánycikké vált, az infláció pedig idén 720 százalék, jövőre pedig 1660 százalék is lehet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint.

Venezuela GDP-je 27 százalékkal csökkent 2013 óta, a devizatartalék jelentős zsugorodása miatt az elmúlt 5 évben csaknem 80 százalékkal esett vissza Venezuela importja.

A mintegy 150 milliárd dolláros adósságot nyögő államnak soha nem jöhetett volna rosszabb időben az OPEC szervezetének az a hétfői bejelentése, hogy Venezuela olajtermelése 28 éves mélypontra esett októberben.

(Fotó: AFP photo/Federico PARRA)