Nem teljesen reménytelen ugyan, hogy egy esetleges újabb választáson a reformpárti erők többséget szereznek Görögországban, ám a hétvégi választások után kialakult jelenlegi helyzet inkább azt valószínűsíti, hogy a további külső pénzügyi segítséghez szükséges reformfolyamat kifullad, és Görögország akár még az idén kikerülhet az euróövezetből - vélik pénzügyi elemzők. A Capital Economics közgazdászai befektetőknek összeállított elemzésükben közölték, hogy várakozásuk szerint Görögországban új választásokat fognak kiírni, valószínűleg június 17-ére. Az elemzőház ház szerint ha sikerül ezt az újabb parlamenti választást úgy beállítani, hogy az egyben szavazás Görögország további euróövezeti tagságáról is, akkor a külső pénzügyi segélyprogramot és az ahhoz járuló reformfeltételek teljesítését támogató két nagy párt, az Új Demokrácia (ND) és a PASZOK több mandátumhoz juthat, tekintettel arra, hogy a görögök háromnegyede változatlanul az eurótagságot pártolja.

A Capital Economics szerint egyértelmű azonban annak a kockázata, hogy az új választásokon sem születik egyértelmű eredmény, és ennek nyomán Görögország felmondja az IMF/EU-segélyprogramot, majd törlesztésképtelenséget jelent be. A cég által felvázolt másik lehetséges forgatókönyv alapján a segélyprogramot támogató pártok csekély többséget kapnak ugyan, de ez a gazdasági kondíciók romlásával "elenyészik", és így ez a választási eredmény is óriási bizonytalanságot jelentene a segélyprogramról szóló megállapodás középtávú jövője szempontjából.

Önként léphetnek ki az eurózónából

Mindezek alapján végül az euróövezeti vezetők maguk juthatnak arra a döntésre, hogy visszavonják a segélyprogramot és "egyesített erőfeszítéssel kiszorítják" Görögországot a valutaunióból. A cég szakértői ezzel kapcsolatban felidézik vezető valutauniós illetékesek korábbi utalásait arra, hogy ha Görögország a pénzügyi segélyprogram feltételeinek elvetésére szavaz, az egyben az euróövezeti távozásról szóló szavazás is lenne. Véleményük szerint a választások eredményeként nőtt az esélye annak, hogy Görögország néhány héten vagy hónapon belül ismét törlesztésképtelenné válik, és bár ez nem jelentené automatikusan a görög eurótagság megszűnését, azonban Görögország ebben az esetben hatalmas nyomás alá kerülne a valutauniós döntéshozók, illetve még inkább a piac részéről az euróövezet elhagyása végett.

Ha a júniusra valószínűsített újabb választásokon a segélyprogramot támogató pártok hatalomra kerülnek, és az euróövezeti vezetők mindent megtesznek a görög eurótagság fenntartásáért, akkor Görögország "még egy ideig elküszködhet" az euróövezeten belül - áll a Capital Economics elemzésében. A ház londoni szakértői azonban közölték: tartják magukat ahhoz a véleményükhöz, hogy Görögország 2012 végéig, "vagy nem sokkal később" elhagyja az euróövezetet.

Nagy lenne a bizonytalanság

A cég elemzői szerint a görögországi választások utáni meglehetősen enyhe piaci reakció - vagyis az, hogy az európeriféria más országainak kötvényhozamai alig emelkedtek, és az euró is "meglehetősen szilárdan" tartja 1,30 dollár körüli árfolyamát - azt a piaci hiedelmet tükrözi, hogy Görögország euróövezeti távozását viszonylag rendezett módon le lehet majd bonyolítani. A piacon még az a nézet is egyre szélesebb körűvé válhat, hogy az euróövezet "a por leülepedése után" megerősödve kerülhet ki e fejleményekből.

A Capital Economics londoni szakértői azonban közölték: meglepőnek tartanák, ha a piacok az esetleges görög távozás után is ugyanilyen derűlátók maradnának, tekintettel arra a hatalmas mértékű bizonytalanságra, amellyel a görög eurótagság megszűnése járna. Ebben az esetben a cég a portugál, az ír, a spanyol és az olasz kormánykötvény-hozamok jelentős emelkedését valószínűsíti, még akkor is, ha ezeknek az országoknak végül sikerül az euróövezeten belül megkapaszkodniuk.

A válság újabb fellángolása esetén a Capital Economics szerint a kockázati alapmércének számító német kormánykötvény is jelentősen veszítene vonzerejéből, vagy azért, mert a biztonságra törekvő befektetők az euróövezeten kívül keresnének tőkemenedéket, vagy azért, mert Németországra még nagyobb támogatási terhet róna az euróövezet rendezetlen körülmények közepette bekövetkező szétesésének megakadályozása.