A kétnapos látogatáson a kínai fővárosban tartózkodó Mogherini azt hangoztatta, hogy a Moszkva elleni szankciók azért vannak életben, mert az ukrajnai konfliktus fegyverszüneti megállapodását nem hajtják végre maradéktalanul.

Az uniós tisztségviselő nem látja Oroszországot sem destabilizáló tényezőnek, sem a biztonságot veszélyeztető hatalomnak, de mint fogalmazott, Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának megsértése általános aggodalmat keltett a világon. Mint mondta, Európa azt szeretné elsősorban elérni, hogy megszűnjön az erőszak Kelet-Ukrajnában. Az európaiak erőfeszítése arra irányul - hangsúlyozta -, hogy a felek a minszki megállapodásokat teljes mértékben végrehajtsák és az EU konkrétan ehhez hozzá is járul.

Mogherini kijelentette: nem győzi hangsúlyozni, hogy az Oroszországgal szembeni szankciókat az unió csupán eszköznek tekinti, s csak addig kívánja fenntartani, amíg a minszki megállapodások végrehajtása nem teljesül maradéktalanul.

Oroszországgal kapcsolatban még kifejtette: Moszkva sok területen, így például az iráni nukleáris programmal kapcsolatos tárgyalásokon konstruktív partnerként viselkedett.

"Egy destabilizált és elszigetelt Oroszország nem érdeke az Európai Uniónak, egyértelműen nem érdeke az orosz embereknek és úgy vélem nem érdeke az orosz vezetésnek sem, habár erről nekik kell dönteniük" - állapította meg Federica Mogherini a Peking Egyetemen.

Szergej Lavrov, orosz külügyminiszter kedden, miután osztrák kollégájával tárgyalt Moszkvában, közölte: arra a következtetésre jutott, hogy Brüsszelben és az uniós tagállamokban csak Oroszországtól követelik meg a délkelet-ukrajnai válság megoldását célzó minszki megállapodások végrehajtását. Lavrov több, a Kijevvel szembeni "engedékenységre" utaló konkrét példa felsorolása után kijelentette, "egyes jelek szerint, az Európai Unión belül valaki azt szeretné, ha az EU megengedné az ukrán hatalomnak, hogy a minszki megállapodásokat ne hajtsa végre".