A nyugat-afrikai Ebola-járvány a jelenleginél is kiterjedtebbé válik a következő hónapokban - állítja Tom Frieden, az amerikai Centers for Disease Control igazgatója. A szakértő szerint példa nélküli válaszlépésekre van szükség ahhoz, hogy a helyzeten javítsanak - idézte Friedent a BBC. Eddig az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése volt a legpesszimistább, amely szerint az év vége előtt nem lehet megfékezni a járványt.

Az amerikai szakértő találkozott Ellen Johnson Sirleaffal, az egyik legsúlyosabban érintett ország, Libéria államfőjével, hogy egyeztessenek a teendőkről. Ezt követően nyilatkozta azt a sajtónak, hogy úgy látja: a megbetegedések száma nő, ami a helyzet romlását vetíti előre. A világ még soha nem tapasztalt olyan brutális Ebola-járványt, mint a mostani. Az a kisebb baj, hogy nagyon sokan elkapják a betegséget.

Gazdasági katasztrófa

A nagyobb gond az - amit mindenki tud, de kevés szó esik róla -, hogy sokkal több olyan megbetegedés történik, amely nem is jut az egészségügyi hatóságok, az ellátóközpontok tudomására. Ezeket nem diagnosztizálják és nem is jelentik. Frieden felszólította a libériai lakosokat, hogy fogjanak össze, együtt lépjenek túl azokon a tévedéseken, amelyek hozzájárultak a járvány kitöréséhez. (Ezek egyike, hogy az orvosok és az ápolók terjesztik a kórt.)

A Nyugat-afrikai Gazdasági Közösség egészségügyi miniszterei csütörtökön találkoznak Ghána fővárosában, Accrában, hogy összehangolják a katasztrófára adandó regionális választ. Ezt megelőzően az Afrikai Fejlesztési Bank arra figyelmeztetett, hogy az Ebola-járvány óriási gazdasági kárt okozhat a térségnek, mivel a külföldiek elhagyják Nyugat-Afrikát.

Csak magukkal törődnek

Az Orvosok Határok Nélkül egészségügyi jótékonysági szervezet azzal vádolja a nemzetközi közösséget, hogy nem képes válaszolni a vészhelyzetre. Brice de la Vigne, a szervezet egyik vezetője szerint a járvány elleni fellépés teljesen kaotikus. Elfogadhatatlan, hogy csak az utóbbi hetekben kezdődtek komoly tárgyalások a teendőkről.

Csak saját országuk megóvásával vannak elfoglalva azok a kormányok, amelyeknek elég anyagi és emberi erőforrásuk lenne ahhoz, hogy előmozdítsák a helyzet lényeges javítását - fejtegette. A WHO becslése szerint eddig 1427-en haltak meg azok közül, akik megfertőződtek az Ebola vírusával. A szervezet összesen 2615 megbetegedésről tud. Libéria a legsúlyosabban érintett ország: ott 1082 betegből 624 vesztette életét.