"Egy államilag létrehozott hitelminősítő, avagy akár az EU-Bizottság által alapított intézet nem lenne képes megállni a helyét a sikeres amerikai intézetekkel vívott ádáz piaci versenyben" - idézi a pénzügyminisztert a Leipziger Volkszeitung szombati száma. Schäuble nem tartja elképzelhetőnek hitelminősítő intézetek alapítványi üzleti modellben való működtetését sem. A német kormány "semmi esetre" nem lenne hajlandó pénzt áldozni ilyen célra. Legalábbis ez a kormány nem - tette hozzá a miniszter.

Joachim Poss, az SPD helyettes frakcióvezetője a közös európai megoldás megtorpedózásával vádolta meg a német pénzügyminisztert. "Ahelyett, hogy támogatná az európai törekvéseket az angolszász hitelminősítőktől való függés felszámolására, inkább elhatárolja magát" - jelentette ki Joachim Poss szombaton. Schäuble ugyanakkor súlyos mulasztásokat vet a piacot uraló hitelminősítők szemére: "katasztrofális kudarcot vallottak a pénzügyi és banki válság során" - mondta a pénzügyminiszter.

A nemzetközi hitelminősítő piacot az amerikai Standard & Poor's, a Moody's és a Fitch Ratings intézetek uralják, bevételeik megrendelésre adott besorolásokból származnak.

A Bertelsmann Alapítvány nemrégiben terjesztette elő egy állami részvétellel működő hitelminősítő intézet koncepcióját. Eszerint a nem profitérdekelt tervezett INCRA (International Non-Profit Credit Rating Agency) hitelminősítő működési költségeit egy 400 milliárd dolláros (306 milliárd euró) alapítvány finanszírozná, amelyben kormányok, vállalatok, más alapítványok és magánszemélyek is részt vehetnének. A Bertelsmann-Stiftung most a G20 tagállamokat kívánja meggyőzni a koncepció magvalósíthatóságáról.

A német kormány azonban már több alkalommal is hangsúlyozta, hogy ellenzi egy hitelminősítő intézet létesítését állami támogatással, mivel azt a piac politikai nyomásgyakorlási szándéknak tekintené.