A Hinkley Point atomerőmű projekt kapcsán megszólalt Kína is, Liu Xiaoming, Kína londoni nagykövete elmondta, ha a beruházás végül meghiúsul, az veszélyeztetheti a két ország kapcsolatát. Liu Xiaoming a Financial Times tudósítása szerint úgy fogalmazott, az atomerőműépítésről való döntés elhalasztása miatt az Egyesült Királyság és Kína viszonya történelmileg is kritikus szinthez ért.

Kína szerepe nem elhanyagolható a történetben, az eredetileg 18 milliárd font költségű projektnek mintegy harmadát finanszíroznák.

Előzmények

Az EDF felsővezetése július végén döntött arról egy szoros, 10-7 arányú szavazáson, hogy folytatódjon az erőműépítés, azonban nagy meglepetésre a Theresa May vezette új brit kormány tegnap közölte, felülvizsgálják a projektet, végső döntést pedig csak kora ősszel hoznak. Persze rögtön igyekeztek is nyugtatni a kedélyeket, a brit energetikai miniszter szerint az Egyesült-Királyságnak megbízható energiaforrásokra van szüksége, és a brit kormány továbbra is azt gondolja, hogy az energiamixben fontos szerepe van az atomenergiának, a végső döntés elhalasztása azonban nem túl biztató a projekt szempontjából.

Az új blokkok megépítését egyébként sokan ellenzik, a kritikusok szerint nem csak Franciaországnak, de Nagy-Britanniának is komoly kockázatokat jelent. Az EDF szakszervezetei azt mondják, hogy a projekt gyakorlatilag a cég túlélését fenyegeti, hiszen a Hinkley Point C projekt a magánbefektetőkre, vagyis nagyrészt az EDF-re hárítja a beruházási kockázatokat, a tervezés, a kivitelezés és az üzemeltetés kockázata is a fejlesztésben részt vevő befektetőket terheli, miközben a britek a mostani piacinál jóval magasabb árat fizetnek majd az áramért.

Azt, hogy mennyire billegős a projekt, jól mutatja, hogy idén márciusban lemondott az EDF pénzügyi igazgatója, aki azért távozott, mert nem látta biztosnak a Hinkley Point C finanszírozását.

A projektről

A Délnyugat-Angliában épülő Hinkley Point C atomerőművet a 85 százalékban állami tulajdonban lévő francia energetikai vállalat, az EDF építené fel, az új blokkok az Egyesült Királyság áramigényének 7 százalékát fedeznék az új blokkok. Ez hatmillió háztartás áramellátására lenne elegendő. Az EDF egy 3200 megawattos egységet építene, két reaktorral. Az atomerőmű bővítési beruházás már most is többévi késésben van: az eredeti átadási határidő 2017 volt, de az EDF finanszírozási problémái miatt már tavaly 2023-ra tették át a határidőt.