A Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung e.V. (DIW Berlin) augusztusi konjunktúrajelentésében az ipari termelés stagnálásának a veszélyeire hívja fel a figyelmet. "Komolyan kell venni a recesszió bekövetkezésének a kockázatát" - hangsúlyozta Ferdinand Fichtner, a DIW vezető konjunktúrakutatója.

A legfrissebb makrogazdasági adatok nem igazán adnak okot bizakodásra. "A termelés nem csökkent ugyan, de ez kizárólag pozitív egyszeri tényezők hatásának tudható be" - mutatott rá Simon Junker, a DIW szakértője. Az üzleti hangulatindex jelentős mértékű romlása és az ipari megrendelések csökkenése a vállalati beruházások visszaesését vetíti előre.

"Túl sok negatív tényező egybeesésének lehetünk tanúi. Lassul a világgazdaság növekedési lendülete, megingott számos ország gazdasága, egyebek között Olaszországé és Franciaországé is. Mindehhez társul még az orosz-ukrán konfliktus és közel-keleti geopolitikai feszültséggócpont globális beruházás-lassító hatása is" - fejtette ki Ferdinand Fichtner a német kilátások romlásának az okait. Mindez együttesen az év második felében jelentősen visszavetheti a német exportot és a tőkejavakba irányuló beruházásokat - mondta.

A munkaerőpiaci helyzet viszont változatlanul gyors ütemben javul Németországban és folytatódik a bérek számottevő növekedése is. "A bérek növekedése már a lakosság széles rétegeihez jutott el és ez erőteljesen fellendíti a fogyasztási kiadásokat" - mondta Ferdinand Fichtner. "A geopolitikai krízishelyzetek megfontolt kezelése esetén a konjunkturális lassulás nem lesz hatással a munkaerőpiaci helyzetre" - vonta le a következtetést a DIW konjunktúrakutatója, hozzátéve, hogy a német gazdaság ezzel a feltétellel az év vége felé ismét mérsékelt ütemben növekedésnek indulhat.