A New York Review of Books számára írt esszéjében a magyar származású milliárdos befektető azt állítja, humanitárius katasztrófa készülődik Görögországban. Az oltalomkérők kétségbeesettek, a legális menekültek számára elfogadható lehetőséget kellene nyújtani ahhoz, hogy elérjék európai célállomásukat.

Az EU vezetőinek fel kell karolniuk azt az elképzelést, hogy a válság megoldása jelentős mértékű finanszírozást igényel ahelyett, hogy évről évre elégtelen összeget kaparnának össze. Egy jókora kezdeti összeg elköltése lehetővé tenné az EU számára, hogy hatékonyabb választ adjon a menekültválság legveszélyesebb következményei közül némelyekre - idézi a CNBC Soros György mondatait.

A nagybefektető azt is megírta, hány menekültet tud befogadni évente Európa: szerinte ennek a számnak 300 ezer és 500 ezer között kell lennie. Véleménye szerint ennyit el tud helyezni a kontinens, és az őszintén menedéket keresőket ezáltal nem kellene visszafordítani. A terv kivitelezéséhez az EU-nak szerinte legalább 30 milliárd eurót kellene elköltenie évente. Soros szerint ha nem sikerül megoldani a menekültválságot, akkor az a schengeni övezet felbomlásával és 26 európai ország nyitott határainak megszűnésével fenyeget.

Mikor mozgósítsa AAA szintű hitelességét az EU, ha nem abban a pillanatban, amikor halálos veszély fenyegeti? - teszi fel a költői kérdést Soros György.

Nemzeti szükséghelyzetekben az egyes országok kötvényt bocsátottak ki, és Soros György szerint most is ilyen helyzetben van Európa. A nagybefektető emellett a meglévő európai mentőalapok, az összesen 60 milliárd eurót tartalmazó Európai Pénzügyi Stabilitási Mechanizmust (EFSF) és fizetésimérleg-támogatási programot is igénybe venné.