Háled al-Faleh, a kőolajkészlete és- tartaléka, illetve tőkeértéke alapján egyaránt a világ legnagyobb vállalatának elnök-vezérigazgatója, egy Rijádban tartott nemzetközi gazdasági konferencián kedden úgy fogalmazott, hogy már mindenkinek túl olcsó az olaj, most már a fogyasztók is kezdik megszenvedni ennek hatását.

A Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) - a nagy termelési kapacitásából adódóan az olajpiac szabályozójának szerepét hagyományosan betöltő - Szaúd-Arábia nyomására novemberben úgy döntött, hogy nem csökkenti napi 30 millió hordós kitermelési kvótáját a zuhanó árak dacára sem.

A szaúdi olajipari miniszter szerint igazságtalanság lenne kitermelésük csökkentésére felszólítani az OPEC-tagokat, ha az OPEC-en kívüli országokat nem kérik meg ugyanerre. Háled al-Faleh védelmébe vette ezt az álláspontot, mondván, Szaúd-Arábia egyedül nem tudja egyensúlyba hozni a piacot.

Az Aramco vezetője szerint a túlkínálat jellemezte piaci viszonyok között időre van szükség, hogy a piac felszívja a felesleget. Arra azonban nem vállalkozott, hogy megjósolja a piaci helyzet alakulását.

Elemzők szerint az alacsony árak fenntartását célzó szaúdi stratégiának az a célja, hogy visszafogja a palaolaj-kitermelést, amely az Egyesült Államokban robbanásszerű fejlődésen ment át, 2006 óta 40 százalékkal növekedett, és amely egyre nagyobb versenyt teremt a piacon.

A palaolaj kitermelésének költségei kétszer-háromszor magasabbak, mint a közel-keleti olajénak, ezért az olaj árának csökkenése miatt egyre kevésbé nyereséges vállalkozás.

Háled al-Faleh mindazonáltal fontosnak nevezte az amerikai palaolaj-kitermelést hosszú távon a világ energetikai biztonságának és gazdasági növekedésének jövője szempontjából. Közölte azt is, hogy az Aramco hétmilliárd dollárt fordít palaolaj-kitermelési projektjeire, és már hárommilliárd dollárt költött nem hagyományos energiahordozók fejlesztésére. Az Egyesült Államok után Szaúd-Arábia lesz a következő ország, ahol a palaolaj felzárkózik a többi energiaforrás mellé.