Az erről szóló brüsszeli közlemény szerint az új szankciók tovább korlátozzák a befektetéseket, szolgáltatásokat és a kereskedelmet az EU által Ukrajna részeként elismert, Oroszország által tavasszal jogellenesen elcsatolt területekkel szemben.

Az újabb szankciók értelében uniós állampolgárok és európai székhelyű vállalatok nem fektethetnek be pénzt a Krímben, nem vásárolhatnak sem ingatlant, sem cégeket, nem nyújthatnak szolgáltatást és nem finanszírozhatnak cégeket a félszigeten.

A turizmus is leáll; az unióban működő vállalatok nem kínálhatnak sem a Krímbe, sem Szevasztopolba turisztikai szolgáltatásokat, az európai turistahajók pedig nem is köthetnek ki a vitatott hovatartozású területen, csak vészhelyzetben. Ez nem csak az európai zászló alatt hajózó, hanem az összes európai tulajdonban lévő hajóra vonatkozik. A meglévő szerződéseket március 20-ig lehet teljesíteni.

Emellett bizonyos termékek exportját is megtiltják az új rendelkezések a Krímbe. Az exporttilalom a közlekedési, a távközlési és az energiaipart érinti. Így nem szállítható például semmilyen kőolaj, földgáz vagy egyéb ásványi anyag felkutatásához, feltárásához vagy kitermeléséhez szükséges eszköz. Ezekben az iparágakban az unióból műszaki segítség, közvetítés vagy infrastruktúraépítés és tervezés sem nyújtható szolgáltatásként.

Az újabb szankciókról szóló rendeletet pénteken teszik majd közzé az Európai Unió hivatalos közlönyében. A tanács felhívja a figyelmet, hogy ezek az intézkedések kiegészítik a Krímmel és Szevasztopollal szemben korábban hozott importtilalmat, továbbá a különféle szektorokra és infrastruktúrát érintő projektekre elrendelt tilalmakat.