A gyárban 5 tagú sztrájkbizottság alakult, a sztrájkőrségnek viszont mind a száz munkavállaló a tagja. A dolgozók - a szakszervezet segítségével - azt szeretnék elérni, hogy "a fantomizált munkáltató váljon valóságossá" - mondta Székely Tamás a VDSZ elnöke. A munkavállalók ugyanis levelet kaptak arról hogy az állásidő január végéről február 28-ig meghosszabbodik, azaz se fizetést, se segélyt addig nem kaphatnak. Székely beszámolt arról is, hogy hétfőn délelőtt rendőrök jelentek meg a helyszínen, hogy érdeklődjenek a helyzet iránt, felmérték a történéseket és távoztak.

A Munka törvénykönyvében előírt konzultációs folyamat megsértése miatt bírósághoz fordul a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) a rákoskeresztúri EVM Háztartásvegyipari és Kozmetikai Zrt.-nél történtek miatt - mondta Székely Tamás elnök múlt hét szerdán az MTI-nek.

Az ügy előzménye az, hogy elkezdték leszerelni a gyár gépeit, anélkül, hogy erről az ott dolgozó mintegy 100 munkavállalót értesítették volna. Ezért a helyi szakszervezet szerda reggel megalapította a sztrájkbizottságot.

Az elnök elmondta, hogy felvették a kapcsolatot a tulajdonos magyar képviselőjével, de a leszereléssel kapcsolatos érdemi információt ő sem adott.

A hivatalos céginformáció adatai szerint az EVM Zrt. jegyzett tőkéje 835 millió 950 ezer forint. Tulajdonosa a cseh Bochemie a.s., amelynek egy magyar ügyvéd a kézbesítési megbízottja. A cég képviseletére két cseh és egy szlovák magánszemély jogosult, az ő kézbesítési megbízottjuk ugyanaz az ügyvéd, aki a tulajdonosnál is betölti ezt a funkciót.
A társaság a mérlegadatok szerint 2010 és 2012 között 3-3,5 milliárd forint árbevételt ért el. Az üzemi eredménye 2012-ben fordult veszteségbe, 370 millió forinttal. A cég adózott eredménye 2010-ben még 24 millió forint volt, de 2011-ben már 115 millió, 2012-ben pedig 359 millió veszteséget mutatott a mérlegbeszámoló.