A Missouri államban lévő St. Louisban a DutchSinse becenéven szereplő YouTube-felhasználó a szokásos radioaktív háttérsugárzás dupláját mérte a lehullott hó környezetében - jelentette az infowars.com. Egy átlagos, napfényes nyári napon ezen a területen 30 CPM a normál érték, ennek közel kétszeresét dokumentálta egy videofelvétellel az amatőr ellenőr.

A zárt helyen elhelyezett műszerek a két érték közötti CPM-et mutattak, ami a videó készítője szerint egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a radioaktivitást megnövelő anyag a csapadékkal érkezett. Ezt támaszthatja alá, hogy a 2012-es hóviharok idején is nagyobb radioaktív háttérsugárzást tapasztalt a megszokottnál. További gyanús körülmény, hogy San Francisco egyik strandján a napokban a megengedett háttérsugárzás ötszörösét mérték Geiger-Müller-számlálóval. Az utóbbi ügyben a hatóságok vizsgálatot indítottak.

Gyanúsan ködösítenek

Nem tisztázott, hogy az ilyen jelenségek összefüggenek-e a 2011. márciusi földrengésben és cunamiban összeomlott fukusimai atomerőmű romjaiból, illetve hulladéklerakóiból kiszabaduló radioaktív szennyező anyagokkal. Mivel a japán hatóságok, illetve a létesítményt üzemeltető Tepco áramszolgáltató folyamatosan torz információkkal szolgálnak a veszélyről, tartják magukat azok a feltételezések, hogy a radioaktív anyagok az óceánt átkelve jutnak el az USA-ba.

Karácsony hetén arról érkeztek jelentések, hogy az erőmű összeomlott harmadik reaktorából gőz tört fel. A Tepco rögtön azt állította, hogy a helyszínen nem nőtt a radioaktív sugárzás. A cég hitelességét azonban nem sokkal ezelőtt egy korábbi alkalmazottjának elbeszélése is gyengítette. Ebből kiderült, hogy a radioaktív szennyezést tartalmazó tárolómedencék repedéseit takarékosságból időnként ragasztószalaggal és dróthálókkal igyekszenek elzárni.

Fokozza az idegességet az USA-ban, hogy a szövetségi egészségügyi szolgálat 14 millió dózis kálium-jodid tablettát rendelt. Ezt a gyógyszert súlyos nukleáris katasztrófák után kell bevenniük az érintetteknek abban a reményben, hogy ellensúlyozza a szervezetüket érő radioaktív szennyezést. A hivatal cáfolta, hogy a vásárlásnak köze lenne a kétes hatásfokkal folyó fukusimai romeltakarításhoz.