A piacokon délelőtt múlóban volt a nyugtalanság az amerikai jegybankrendszer (Fed) legutóbbi, július végi pénzügy-politikai értekezletének szerda este megjelent jegyzőkönyve miatt, amely a vártnál korábbi jövő évi kamatemelést sejtetett, mert az utóbbi hetek fejleményei mérsékelhették a Fed szigorító kedvét. Ettől az euró leértékelődése is megállt a dollárral szemben. A csütörtök délutáni amerikai adatok azonban felélesztették az aggodalmakat.

Az európai adatok viszont tovább táplálták a reményt, hogy az Európai Központi Bank (ECB) nemsokára mennyiségi enyhítésbe kezd. A csütörtökön kiadott előzetes felmérések szerint az euróövezeti magángazdaság teljesítményének növekedése a vártnál jobban lassult ebben a hónapban, ezen belül a feldolgozóipari mutató 13 hónapja a legkisebb havi növekedést jelezte.

A német magángazdaság teljesítménynövekedése is lassult, de a vártnál kevésbé. Ez is segítette a részvénypiacot abból a kettős megfontolásból, hogy az összkép így is az ECB beavatkozása mellett érvelt, miközben az euróövezet legnagyobb gazdaságában mégsem túl rossz a helyzet. Elemzők azonban megjegyezték, hogy a felmérések még nem mutathatják az orosz-nyugati szankcióháború később várható komolyabb következményeit. Ezeket a véleményeket egyelőre ellensúlyozta - és a bankrészvényeket támogatta - a Raiffeisen Bank International meglepően jó első félévi eredménye, és a bank kommentárja, hogy jelentős oroszországi üzletében "nem vár számottevő hatásokat" a szankciók miatt.

Délután átmenetileg lassult a tőzsdei előretörés, miután az amerikai feldolgozóiparról készült előzetes augusztusi felmérés a vártnál és az előző havinál is sokkal nagyobb teljesítménynövekedést jelzett: a havi ütem négy éve a leggyorsabb volt. A munkanélkülisegély-igénylések is a vártnál jobban csökkentek a múlt héten, a Conference Board gazdaságkutató intézet átfogó konjunktúra-mutatója (leading indicators) a vártnál többet emelkedett júliusban, és ugyancsak a múlt hónapban a várt csökkenés helyett tovább bővült a használt lakások forgalma az Egyesült Államokban, bár a mennyiség még elmaradt a tavaly júliusitól. Ezek jó hírek a gazdaságnak, de felélesztették a gyanakvást a Fed szándékai iránt.

A londoni piacot fékezték a nyersanyagipari részvények, miután a szintén csütörtökön megjelent előzetes felmérés a kínai feldolgozóipar három hónapja leglassúbb teljesítménynövekedését jelezte augusztusban.

A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,33 százalékos javulással 6777,66 ponton zárt, 0,42 százalékkal magasabban, mint a múlt év végén.

A frankfurti DAX-30 0,93 százalékos többlettel 9401,53 ponton végzett, 1,58 százalékkal az év végi értéke alatt.

Párizsban a CAC-40 1,23 százalékkal 4292,93 pontra erősödött, 0,07 százalékkal elmaradva az év végi értékétől.

A milánói FTSE MIB-40 2,06 százalékot, a madridi IBEX-35 1,30 százalékot, az athéni ASE tőzsdemutató 2,13 százalékot nyert.

Varsóban a WIG-20 0,05 százalékkal 2449,87 pontra fogyott, de a Mol 2,12 százalékkal 156,85 zlotyra drágult.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!