Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

Várhatóan holnap hajnalban teszi közzé második negyedéves eredményeit a Richter, s ezzel kezdetét veszi a gyorsjelentési szezon a Budapesti Értéktőzsdén. A BUX indexben nagy súllyal szereplő részvények közül a Mol és a Magyar Telekom számai a jövő hét közepén, augusztus 5-én jöhetnek, míg az OTP augusztus 14-én reggel borzolhatja a befektetői kedélyeket.

A várakozások szerint jó, sőt jobb lehet majd a jelentési szezon kezdete, a Richtertől ugyanis alapvetően pozitív adatokra számít a piac. A Portfolio.hu konszenzusa szerint a gyógyszercég a második negyedévben 87,3 milliárd forint árbevételt érhetett el, ami 1 százalékos növekedést jelentene az előző év hasonló időszakához képest. A bruttó fedezet 5,1 százalékkal, 54,2 milliárd forintra bővülhetett, az üzemi eredmény pedig 29,2 százalékkal, 11,3 milliárd forintra javulhatott. A nettó eredmény viszont közel 23 százalékkal, 10,6 milliárd forintra zsugorodhatott.

A hazai brókercégek közül azonban több is úgy véli, ennél jobbak lehetnek majd a gyógyszergyár által publikálandó adatok. A tegnap délután, illetve ma reggel kiküldött hírlevelek szinte mindegyikében történik arra utalás, hogy a Richter számai jobbak lehetnek a vártnál.

Az Erste Befektetési Zrt. szakértői például azt írják: "A cég eredménye a tavalyi erős második negyedév után valószínűleg most is erős lesz, pedig a környezet bizonyos értelemben sokat romlott (pl. Ukrajna). Az első negyedéves oroszországi áremelés és a negyedév során erősödő rubel valószínűleg nemcsak a pénzügyi eredményt, de az üzemit is segítette. Így valószínű, hogy javuló operatív eredmény mellett stagnáló vagy javuló nettó profitot láthatunk holnap reggel. Ezzel szemben a piaci konszenzus elmarad a fent vázolt képtől, azaz inkább pozitív meglepetésre számítunk. Nem lepődnénk meg, ha az elemzők emelnék az eredményvárakozásaikat és céláraikat, ha a várakozásunknak megfelelően alakul a gyógyszergyár eredménye."

Az Equilor Befektetési Zrt. elemzői szintén felülteljesítésre számítanak a Richtertől. Ők azt írják: "Optimisták vagyunk a Richter idei perspektíváját illetően. Már az első negyedéves gyorsjelentéskor is teljesültek várakozásaink, a nem orosz és ukrán eladások fellendülése és a költségcsökkentés már most érezteti hatását a vállalat eredményességében. Az erős dollár, a termékösszetétel javulása és az amerikai és kínai piacokon elért magasabb árbevétel is a Richter malmára hajtja a vizet.  Nem olcsó historikusan tekintve a részvény árfolyama, de egyre közelebb kerülünk a várt FDA döntéshez, amely kinyitná a kaput a cariprazine értékesítéséhez az amerikai piacokon."

A Concorde elemzői szintén a konszenzusnál jóval jobb adatokat várnak, ők üzemi szinten a konszenzust 15 százalékkal, nettó eredmény szintjén pedig azt közel felével meghaladó adatokra számítanak. A Concorde szakértői is kiemelik, hogy a negyedévet az orosz értékesítés felfutásában és a rubel erősödése határozta meg. Kilátásba helyezték, hogy a féléves eredmények fényében felülvizsgálják esetleg jelenleg 4300 forintos célárfolyamukat és most egyenlő súlyozáson lévő intézményi ajánlásukat.

A gyorsjelentést követően a Richter vezetősége elemzői tájékoztatót tart, ezt kiemelt figyelemmel kísérheti a piac. Ennek oka, hogy az első negyedéves eredményeket követően Bogsch Erik vezérigazgató igyekezett hűteni az elemzői várakozásokat, mondván, az első negyedéves számok nem jelentik feltétlenül azt, hogy az egész év kedvezően fog alakulni. A rendkívül bizonytalan helyzet és az idei évben eddig eltelt rövid időszak miatt a bevételi előrejelzéseket csak az első féléves gyorsjelentés után, azaz most kívánják módosítani - emlékeztetnek az Equilor elemzői.

A kérdés már csak az, hogy ha ennyien számítanak a konszenzusnál jobb eredményekre, az nem teszi-e túl magasra a lécet a cég számára, hiszen a felfokozott várakozásoknak nyilván nehezebb lehet megfelelni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!