A Rába egyik kisrészvényese bíróságon támadta meg a Rába Nyrt.-részvényekre az MNV Zrt. által tett nyilvános vételi ajánlatot jóváhagyó felügyeleti határozatot, s kérte annak felfüggesztését − tudta meg a Napi Gazdaság. A társaság kisrészvényese szerint ugyanis az MNV által kínált, részvényenként 815 forintos ajánlati árfolyam jelentősen elmarad a törvény által előírt minimális ajánlati árfolyamtól.

A részvényes keresete szerint a vételár meghatározásánál döntő fontosságú részvényenkénti sajáttőke-érték kiszámításakor hiányosan, a részvényesek számára kedvezőtlen módon vette figyelembe az ajánlattevő a Rába legértékesebb ingatlanjának értékét. A győri belváros szomszédságában elterülő 40 hektáros terület kétféle értéken szerepel ugyanis a Rába beszámolóiban. Az alacsonyabb érték a telek sok évvel ezelőtti, 338 millió forintos bekerülési ára, a másik az éves jelentés kiegészítő mellékleteként megjelenő vagyonértékelésben szereplő összeg, amely 6 milliárd forintra rúg.

A részvényes szerint a társaság részvényeire jutó saját tőke összegének kiszámításakor az ingatlan valódi, piaci értékét kell figyelembe venni, márpedig ezzel számolva álláspontja szerint − halasztott adóval korrigálva − 815 helyett legalább 1208 forinton kellett volna megtennie az MNV-nek vételi ajánlatát. Az ajánlatba a részvényes szerint más hiba is csúszott, abban ugyanis a sajáttőke-érték meghatározásakor a Rába sajátrészvény-állományát is beleszámolták, pedig ezt nem szabadott volna figyelembe venni az összes részvény számának meghatározásakor.

A felügyelet egyelőre nem volt hajlandó érdemben foglalkozni a keresetben foglaltak szakmai részével − amely az ingatlan értékelésében megjelenő hatalmas különbségre hívta fel a figyelmet −, információink szerint formai kifogásai vannak a részvényes beadványával kapcsolatban. Az MNV még tavaly november elején tette meg nyilvános ajánlatát a Rába nem tulajdonában lévő szavazati joggal rendelkező részvényeire. A PSZÁF a nyilvános ajánlatot az elmúlt évek gyakorlatához képest rendkívül gyorsan, mindössze néhány nap alatt jóváhagyta.

Az ajánlat december elején zárult, annak során az MNV 73,84 százalékosra növelte részesedését. Azaz növeli, ha a vonatkozó versenyhatósági eljárások lezárulnak, erre a várakozások szerint néhány hónapon belül kerülhet sor. Az ajánlat során a Rába menedzsmentje jelentős mennyiségű opciót hívott le a Rábától, s az így megszerzett részvényeket felajánlották az MNV Zrt. részére. A menedzsment egyébként a részvényeseknek elfogadásra javasolta az ajánlatot.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!