A végrehajtáshoz rendelkezésre álló rendkívül rövid idő miatt a KISOSZ kiemelten fontosnak tartja az egyeztetések megkezdését a végrehajtás módjáról és a felmerülő aggályok megnyugtató rendezéséről a vállalkozások forgalmának biztonsága érdekében - áll a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) állásfoglalásában, amelyet arra a kormányzati bejelentésre adtak ki, miszerint 2013-tól a kereskedelmi, vendéglátó és szolgáltató egységekben működő pénztárgépeket online adatszolgáltatás érdekében bekötik az adóhatósághoz.

A hazai kereskedelemben és vendéglátásban működő egyéni vállalkozókat és társas vállalkozásokat képviselő szervezet leszögezi: az illegális kereskedelmi forgalmon jellemzően nem az üzlettel rendelkező, jogszabály szerint foglalkoztató és rendezett könyvelést végző boltokban történik, ahol a pénztárgépek eddig is rögzítették a forgalmat, és a pénztárgépek memóriájának évenkénti szakemberek által történő kiíratása az ellenőrzést lehetővé tette.

A KISOSZ álláspontja szerint ezért a kereskedelmi és vendéglátó szakmára nézve rendkívül méltánytalan, hogy az online hatósági adatszolgáltatás a gazdasági élet területéről csak rájuk terjedjen ki, miközben továbbra is működnek ellenőrizetlen piacok, azokon vállalkozói engedély nélküli ad-hoc jellegű értékesítések, őstermelői igazolvánnyal folytatott nagykereskedelmi tevékenység valamint a falusi vendéglátás keretei között és lakáséttermi formában ellenőrizetlen éttermi vendéglátás. E tevékenységeknél nem csak a pénztárgép, hanem a számla vagy nyugta adása sem jellemző, az üzletekben olyan, egyébként ellenőrizhető pénztárgépek működnek, amelyek döntő többségében alkalmatlanok az online adóhatósági bekötésre, e kereskedelmi egységekben jellemzően internetes kapcsolat sincs - hívja fel a figyelmet az érdekvédelmi képviselet. A közlemény ugyanakkor hozzáteszi, hogy a pénztárgépek adóhatósági bekötése csak jelentős beruházással valósítható meg, várhatóan le kell cserélni a pénztárgépek 85-90 százalékát, meg kell teremteni az internetes online kapcsolatot, finanszírozni kell annak havi előfizetési díját.

A KISOSZ szakértői szerint azonban a vállalkozások tartalékai kimerültek, további költségek viselésére nem képesek, miután ebben az évben a kereskedelmi forgalom tovább csökkent, a hazai mikro- és kisvállalkozások jövedelempozíciója romlott. Ráadásul emellett a zsugorodó fizetőképes kereslet mellett ebben az évben gazdasági teljesítmény nélkül került sor egy jelentős mértékű minimálbér, illetve szakképesítéshez kötött bérminimum emelésre.

A KISOSZ ezért azon az állásponton van, hogy a pénztárgépek adóhatósági online bekötése a vállalkozói körnek többletköltséget nem jelenthet, mert a vállalkozások terhe
tovább nem növelhető. A rendszer tervezett kialakítását a várható költségvetési többletbevételek terhére költségvetési forrásokból kell finanszírozni, a KISOSZ álláspontja
szerint az állami szerepvállalás ebben elkerülhetetlen.