Ahogy Takács Szabolcs hangoztatta, Magyarország megközelítését az is meghatározza, hogy nagy számban harcolnak az ukrajnai hadseregben magyar nemzetiségűek.

Szegő László, Magyarország washingtoni katonai attaséja a partner országok Washingtonban szolgáló katonai képviselői előtt megerősítette, hogy Magyarország teljes mértékben támogatja a NATO ukrajnai konfliktust érintő politikáját, és továbbra is tartja magát a tagságából fakadó kötelezettségekhez.

A dandártábornok szerint Magyarország a NATO tagjaként aktív részese a szövetség tevékenységének és műveleteinek, a partnerek és szövetségesek oldalán dolgozik a kölcsönös védelem és biztonság erősítésén.

A magyar katonák többnemzetiségű egységek tagjaként jelenleg is három földrészen szolgálnak. Kiemelte a koszovói szerepvállalást, valamint a balti légtérvédelmi feladatok ellátását.

Szijjártó Péter: Egy újonnan kialakuló hidegháborún Közép-Európa csak veszíteni tud

Döntés született arról, hogy Magyarország lojális NATO-szövetségesként negyedik alkalommal, 2025-ben ismét részt vesz a balti államok légtérvédelmében – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Kifejtette, hogy Közép-Európát biztonsági kockázatok veszélyeztetik, ami a hidegháború óta nem volt ilyen jelentős. Arra is kitért, mennyi esélye lenne hazánknak a küzdelemben. Bővebben>>>

Teljesítjük a minimum elvárást

Magyarország már idén teljesíti a GDP 2 százalékát jelentő NATO-elvárást a védelmi kiadásokat illetően. Hozzátette azt is, hogy a másik NATO-elvárást – ami arról szól, hogy a védelmi kiadások legkevesebb 20 százalékát a hadsereg modernizációjára fordítsa –, Magyarország már régóta teljesíti.

  • A magyar védelmi erők tagjai részt vesznek az ukrajnai humanitárius segélyezésben,
  • emellett Magyarország egészségügyi ellátásban részesíti és rehabilitációt nyújt sebesült ukrán katonáknak,
  • valamint harctéri orvosi ellátási képzést ajánlott fel.

A magyar fegyveres erők az elmúlt években jelentős átalakuláson mentek keresztül. Szegő László megállapította, hogy az Egyesült Államok rendületlen támogatója a magyar védelmi képességeknek, és egyben köszönetet mondott az Ohioi Nemzeti Gárdának a 30 éve tartó együttműködésért, és a magyar katonai képességek javításához nyújtott segítségért.

Az Egyesült Államokra is épít a hadsereg

Az elmúlt néhány évben jelentősen bővült az együttműködés, és 2019-ben Magyarország kétoldalú védelmi együttműködésről írt alá megállapodást az Egyesült Államokkal, amire azóta épít. Megjelenik ez kiképzési programokban, közös hadgyakorlatokban és katonai képességek fejlesztésében.

Takács Szabolcs hozzátette, hogy a mai kihívások közös válaszokat követelnek, amelyek a NATO szövetségi rendszer stratégiai alapvetéseire, együttműködésre és ugyanakkor a nemzeti prioritások kölcsönös tiszteletére épülnek.

Az Egyesült Államok és Magyarország partnere és szövetségese egymásnak

– mondta Daniel Bischof amerikai helyettes külügyi államtitkár az ünnepségen.

Kiemelte a közös katonai szerepvállalást, amelyet magyar és amerikai katonák végeztek AfganisztánbanIrakban és a világ egyéb válságrégióiban.

Aggódnak Magyarország keleti határa miatt

Daniel Bischof szerint Magyarország keleti határa, ami egyben a NATO keleti szárnya is, az Ukrajnában zajló háború miatt komoly aggodalom forrása. Az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára megismételte azt a sokat hangoztatott amerikai álláspontot, hogy

az ukrajnai háború megnyerése egyet jelent Oroszország teljes kiszorításával és az ukrán szuverenitás és területi integritás elismerésével.

Hozzátette, hogy az Egyesült Államok addig folytatja Ukrajna támogatását önvédelmében, ameddig csak szükséges, annak érdekében is, hogy ha arra kerül a sor, akkor a lehető legjobb pozícióból tudjon tárgyalóasztalhoz ülni.

John C. Harris vezérőrnagy, az Ohioi Nemzeti Gárda nevében emlékezett meg arról, hogy Ohio állam katonasága és Magyarország 30 éve, 1993-ban kötötte meg máig fennálló együttműködését. A magyar honvédség eddigi 175 évéből ilyen formában 30 éve már az ohioi fegyveres erő is részt vehet: közösen vesznek részt kiképzéseken, és Afganisztánban egy katonai egység részeként szolgáltak magyarok és amerikaiak Ohio államból.

Ferenc pápa és Orbán Viktor azonos nézőpontot képvisel, vélekednek a magyarok

A közvélemény szerint Ferenc pápa és Orbán Viktor a béke, Joe Biden és Vlagyimir Putyin pedig a háború pártján áll. A Nézőpont Intézet arra a kérdésre kereste a választ, hogy a magyar népesség szerint a legismertebb vezetők közül az orosz-ukrán háborúban kik állnak a béke, és kik állnak a háború pártján. Bővebben>>>