Szerda délután Budapest belvárosában szervezett tüntetést az Egységes Diákfront a nagy felháborodást keltő státusztörvény ellen – a tüntetés „Folytatjuk!” címmel zajlik a múlt heti megmozdulás folytatásaként, amikor is az esemény könnygázfújásba fulladt. A tüntetésen körülbelül ezren vesznek részt.

Az Alkotmány utcában az Egységes Diákfront tagjai bejelentették: népszavazást kezdeményeznek hét kérdéssel, többek között a státusztörvény lemondásáról, de követelnek önálló oktatási minisztériumot és tisztességes pedagógusbéreket is. 

Kép: Facebook

Szerintük a hétigenes népszavazás „össztársadalmi megújuláshoz” vezethet, amihez aktivistákat keresnek – számolt be a 444.hu.

A kezdeményezett népszavazás kérdései a következők: 

  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban kötelezze el magát amellett az elv mellett, hogy a mindenkori kormánynak mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a magyar diákok jövőjét, lehetőségeit a magyar oktatási rendszerben ne családjaik vagyoni helyzete, hanem teljesítményük, képességeik és tehetségük alakítsa, és ne érje őket hátrány vagyoni helyzetük, vallási-világnézeti hovatartozásuk miatt?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy Magyarországon a köznevelésért, szakképzésért, felnőttképzésért és a felsőoktatásért felelős, önálló oktatási minisztérium működjön?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés ne fogadjon el a pedagógusok és a nevelést, oktatást közvetlenül segítők jogállását átalakító törvényi szabályokat?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés határozatban hívja fel a kormányt arra, hogy az haladéktalanul tegye meg a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy megtörténjen a pedagógus alapilletmény 50 százalékos növelése, továbbá ezen összegnek minden évben a Központi Statisztikai Hivatal által meghatározott és kihirdetett előző évi inflációs rátával való növelése?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés alkosson törvényt arról, hogy az egyes köznevelési és szakképzési intézmények vezetőinek megbízása a diákönkormányzat és a szülő közösség – amennyiben az intézményben ilyenek működnek – továbbá a nevelőtestület, az intézményben működő szakszervezet, valamint – intézménytípustól függően – a közalkalmazotti tanács vagy a köznevelésben foglalkoztatottak tanácsa vagy az üzemi tanács véleményezése után, a fenntartó indokolási kötelezettsége mellett történjék?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a nemzeti köznevelési törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézmények tekintetében a sztrájkról szóló törvény szerinti még elégséges szolgáltatás követelményeit törvény ne szabályozza?”
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a köznevelésért felelős miniszteri tisztséget ne tölthesse be a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetéssel rendelkező, nyugállományú rendőr vezérezredes?”

A Karmelita kolostor volt ismét az úti cél 

tüntetésre több diák is búvárszemüvegben érkezett, ha esetleg könnygázzal találnák szemben magukat. Miután a tüntetés hivatalosan véget ért, a tömeg elindult a Margit híd felé, amit  – miután előzetes bejelentést követően a rendőrök lezártak – a tüntetők el is foglaltak a Pest felé vezető oldalon – tudósított róla a Telex

A Várba érkezve a tüntetők azzal szembesültek, hogy rendőrsorfal állja útjukat. Többen háttal a rendőrök felé a sorfalnak nyomták magukat, ekkor többször felszólították őket, hogy oszoljanak. A tüntetők egy része kordonokat is ledöntött, ezután többször is könnygázt alkalmaztak a rendőrök - tudósított róla a 444.hu.

A Telex szerint a könnygázas dulakodás után már békés a hangulat a Dísz téren. A Karmelita felé vezető utat lezáró kordont nem bontották meg, a közeli építési terület áttört kerítését pedig rohamrendőrök védik.

A Karmelita Kolostornál rendőrökre támadók közül öt embert előállítottak, velük szemben hivatalos személy elleni erőszak miatt az ügyészségen kezdeményeznek büntetőeljárást. A további elkövetők azonosítása folyamatban van – írja a Police.hu.

Az este folyamán Tompos Mártont, a Momentum frakcióvezető-helyettesét is bevitték a rendőrök a kordonok mögé, ahol gyorskötelezővel összekötötték a kezét és senkit nem engednek be hozzá – hogy konkrétan miért az egyelőre nem derült ki. Mindenesetre a Momentum Facebook-videóján visszanézhető, hogy mi történt.

 

Hadházy Ákos független parlamenti képviselő a Telexnek azt mondta: szerinte törvénytelenül vitték el Tompos Márton momentumos képviselőt a rendőrök. Úgy tudja, egy diákot akart megvédeni, semmilyen szabálysértést nem követett el. Szerinte semmibe vették a képviselőtársa mentelmi jogát.