Aleksandar Vucic szerb elnök a pristinai kormány elleni tiltakozások leállítására szólította fel a koszovói szerbeket, és arról biztosította őket, hogy nem lesz részük üldöztetésben tiltakozó akcióik miatt - közölte Petar Petkovic, a szerb kormány Koszovó ügyeivel foglalkozó hivatalának vezetője szerdán.
Szerző(k): Napi.huAz államfő belgrádi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a kérést levélben fogja benyújtani a NATO parancsnoksága alatt Koszovóban működő nemzetközi békefenntartó haderő, a KFOR parancsnokának.
Szerző(k): Napi.huVárhelyi Olivér szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős uniós biztos szerin az uniós bővítésre, azon belül Szerbia és az Európai Unió kapcsolatára ismét nagy figyelem vetül. A belgrádi találkozó keretében Szerbia és az Európai Unió képviselői megállapodást írtak alá pénzügyi partnerségről, a szerbiai migráció kezeléséről és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésről.
Szerző(k): Horváth TiborHiába nem tagja az EU-nak, így is súlyosan érintik Szerbiát az Oroszország elleni uniós szankciók, ugyanis közvetve abba a helyzetbe kerülhet, hogy elakad az olajimportja. Az ország vezetése igyekszik lazítani Szerbia 100 százalékos függését az orosz forrásból származó olajtól és gáztól, amiben nagy szerepe lehet annak az energiaipari együttműködésnek, ami Magyarország és Szerbia között kezdődött. A történetben egy jelentős magyar működőtőke-beruházás lehetősége is felsejlik.
Szerző(k): Komócsin SándorMegszavazta az Ana Brnabic vezette új szerb kormányt a belgrádi parlament. A 250 fős szerb törvényhozásban kétnapos vitát követően a jelen lévő 225 képviselő közül 157 biztosította támogatásáról és 68 ellenezte a Szerb Haladó Párt (SNS), a Szerbiai Szocialista Párt (SPS), a Vajdasági Magyar Szövetség, valamint a horvát és a bosnyák kisebbség koalíciós kormányát.
Szerző(k): Szász PéterSzerbiában a szakértők nem igazán osztják az ország államfőjének lelkesedését az új magyar-szerb kőolajvezetékkel kapcsolatban, ugyanis úgy vélik, hogy az orosz olaj reexportja magyar részről necces lehet. A magyar kormány hétfőn közölte, hogy a két ország csővezetéket épít, hogy Szerbiát orosz uráli nyersolajjal lássák el a Drusba kőolajvezetéken keresztül, mivel Belgrád Horvátországon keresztül történő ellátása uniós szankciók alá esik.
Szerző(k): Komócsin SándorSzemben Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke legújabb kormányával, amely az április 3-ai választás után nagyjából egy hónappal megalakult, az ugyanezen a napon tartott szerbiai választás óta nem sikerült összeütni a régi-új elnök régi-új miniszterelnökének új kormányát.
Szerző(k): Komócsin SándorSzerbia érezhetően nem szeretne részt venni az orosz olaj importját leállító uniós korlátozásban, annak ellenére, hogy az ország miniszterelnöke szerint tudnák hiányolni ezt a forrást. Csak sokba kerülne.
Szerző(k): Komócsin SándorJelentős beszédet kíván intézni országa népéhez Aleksandar Vučić, Szerbia államfője, ám előtt megvárja, hogy felveszi-e tagjai közé Koszovót az Európa Tanács, mintegy elismerve ezzel a Szerbiából kivált terület önállóságát, miközben az európai országok nem ismerik el Ukrajna orosz megcsonkítását.
Szerző(k): Komócsin Sándor