Az Európai Unió keleti országai arra kérik az EU-t, hogy lépjen fel az ukrán gabonatúlkínálat enyhítése érdekében, mivel Ukrajnából olcsó importtermékek árasztják el a szomszédos országok piacait, ami visszafogja a helyi termékek iránti keresletet és a gazdák tiltakozásához vezet.
Szerző(k): Varga CsengeJövő héten vitatják meg az uniós mezőgazdasági miniszterek az Ukrajnából beáramló gabonaszállítmányok káros piaci hatásait. Az Európai Unió a Közös Agrárpolitika válságalapjából, illetve az állami támogatások kiszélesítésével oldaná meg a helyzetet úgy, hogy közben fenntartsa a szolidaritási útvonalakat. Afrika közben önellátóvá válna élelmiszer-alapanyagból.
Szerző(k): Nagy KristófA nemzetközi gabonakereskedők ukránra cserélték az uniós gabonát, amely leszorítja a keresletet és a termelői árakat is. Az Agrárminisztérium szerint ez komoly zavarokat okoz a piacon.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsA hazai áruházláncok ismét egyre több terméknél részesítik előnyben a külföldi behozatalt, ezzel hátrányos helyzetbe hozva a magyar termelőket és gyártókat. Részben ezért, részben a világpiaci folyamatok miatt már az agrárkamara is az árstop kivezetését javasolja.
Szerző(k): Nagy KristófAz uniós kukoricatermés 25 százalékkal lett rosszabb az előző évinél, mindössze 50 millió tonna lett, kevesebb, mint a betakarított árpa. Utóbbiból júliustól december végéig 1,3 millió tonna az unióba.
Szerző(k): Gecsei ÁdámEurópa február 5-én betiltja az orosz olajtermékek behozatalát, orosz nyersolajat tengeren már most sem lehet behozni. A Brent árfolyama ugyan nagyon csökkent az elmúlt fél évben, azonban a gázolaj áremelkedése komoly fenyegetés lehet, ami Magyarországot is érzékenyen érintheti.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsNagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter hétfőn hivatalában fogadta Mustafa Varank török ipari és technológiai minisztert. A megbeszélésen a felek kifejezték a török-magyar gazdasági kapcsolatok fontosságát, az ipari együttműködések jelentőségét.
Szerző(k): Horváth TiborMalajzia leállíthatja az Európai Unióba irányuló pálmaolaj exportját – így tiltakozva egy uniós szabályozás ellen. Mindez azért lehet problémás, mert a pálmaolajat az élelmiszer- és kozmetikaipar is nagyüzemben használja.
Szerző(k): Hegedűs SzabolcsKomoly nemzetközi ellenszélben tenné kötelezővé az Európai Unió, hogy a harmadik országokból érkező élelmiszer minősége, előállítása, vagy az állatok tartásának körülményei eleget tegyenek az unióban betartandó szabályoknak. A szigor érdemben növelné az uniós gazdák és a gyártók versenyképességét. Mivel jelenleg a harmadik országokból érkező élelmiszerek és alapanyagok az uniós gazdáknak okoznak versenyhátrányt.
Szerző(k): Nagy Kristóf