Az Igazságügyi Minisztérium szerda este társadalmi egyeztetésre bocsátotta az uniós kohéziós források lehívásához elvárt reformjavaslatait. A salátatörvény jó pár ponton próbál megfelelni az Európai Bizottság által támasztott követelményeknek, így arra is nyílhat esély, hogy az Erasmus-program blokkolása hamarabb véget érjen.
Szerző(k): Horváth TiborTöbb hazai civil szervezet is reagált a magyar kormány és az Európai Bizottság között létrejött hétfő esti megállapodásra. A szervezetek szerint a kormány számára méltányos döntés született, az EU nem ment el a falig.
Szerző(k): Nagy MartinHétfőn késő este jóváhagyták a Magyarországot érintő megállapodásokat Brüsszelben. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter kedden ismertették a részleteket. Az előzetes információk szerint a korábban vártnál 7,5 milliárd helyett 6,25 milliárd euróról kell átmenetileg lemondania az országnak.
Szerző(k): Horváth TiborAz uniós nagykövetek mai ülésén próbára tehetik Orbán Viktor korábbi vétóit, de a helyreállítási tervek jóváhagyása is fontos mérföldkőhöz érkezett. A tagállamok készek Magyarország hozzájárulása nélkül is átvinni az Ukrajnának szánt segélycsomagot, ez pedig fordulatot hozhat az kormány és Brüsszel közötti vitában.
Szerző(k): Nagy MartinAz Európai Bizottság elfogadta a magyar helyreállítási programot, miközben arra is javaslatot tett az Európai Tanácsnak, hogy függesszenek fel a felzárkóztatási forrásokból 7,5 milliárd eurót.
Szerző(k): Hercsel AdélKét hét múlva dőlhet el, hogy az Európai Bizottság milyen javaslatot tesz a magyar korrupcióellenes reformok és jogállamisági intézkedések függvényében az Európai Tanácsnak a befagyasztott uniós források ügyében. Nagy a bizalmatlanság az Orbán-kormánnyal szemben Brüsszelben, miközben az Európai Parlament és a német parlament is nyomást helyez az uniós végrehajtó testületre. A Reuters szerint szigorú feltételek mellett oldhatják csak fel a kohéziós támogatásokat és a helyreállítási alap forrásait.
Szerző(k): Szabó DánielNem tartják elfogadhatónak a magyar kormány által a jogállamisági eljárás lezárására tett lépéseket az Európai Parlament jelentéstevői. Úgy látják, hogy a demokratikus rendszerek védelmére nem elégségesek a magyar lépések, de még a korrupció visszaszorítására sem biztos, hogy alkalmasak. Azt kérik, hogy az Európai Bizottság továbbra se fizesse ki a kohéziós források 65 százalékát az Orbán-kormánynak még két éven keresztül. Az az álláspontjuk, hogy Brüsszel nem tehetne olyan javaslatot az Európai Tanácsnak, ami kifizetéssel jár.
Szerző(k): Szabó DánielAz elmúlt két hónapban a magyar kormány kommunikációja a jogállamisági mechanizmus kapcsán egy szinusz-görbét írt le: október elején a kabinet több tagja is üdvözölte, hogy az Európai Bizottság csak ideiglenes felfüggesztést javasolt a magyar uniós forrásoknál. Aztán október végére Orbán Viktor is arról beszélt, hogy Brüsszel új követelésekkel áll majd elő. Bizottsági forrásaink szerint először meglepődtek az újabb támadásokon, aztán az új magyar törvények gyorsan világossá tették, miből is lehetnek konfliktusok.
Szerző(k): Szabó DánielMagyarország terveit még mindig nem fogadta el az Európai Bizottság a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz forrásaira vonatkozóan, de még így is van négy ország az EU-ban, amelyekhez nem érkezett utalás. Bulgária, Svédország és Írország helyzete azonban egészen más, mert még fizetési igénnyel sem álltak elő. Miközben a magyar költségvetést szorítja a határidő.
Szerző(k): Szabó Dániel