A jegybankok nem hozhatnak kizárólag üzleti alapú döntést az érmák címletkínálatáról, hanem figyelembe kell venniük az érmék forgalomban való szerepét, a lakossági és a pénzügyi közvetítői szférát érintő reakciókat is - írta válaszában Matolcsy György jegybankelnök, amit képviselői kérdésre adott az 5 forintosok kivonásával kapcsolatban. Az 5 forintosok kivonásának jelentős költsége is lenne.
Szerző(k): Domokos ErikaLehet, hogy a központi bankok és a piacok elvetették azt a narratívát, hogy az infláció "átmeneti", de nagy az esélye annak, hogy a jelenlegi árkiugrások átmeneti jellegűek, és hamarosan csökkenő tendenciát mutatnak – mondták közgazdászok és korábbi központi banki döntéshozók a Reuters Global Markets Forum (GMF) rendezvényén.
Szerző(k): Szabó DánielKína ugyan rendszeresen kritizálja az Oroszországot ért szankciókat, azonban nagyon vigyáz arra, nehogy ő is célponttá váljon. Kiderült, idén az első félévben nullára csökkent az Új Selyemút keretében kötött új szerződések értéke Kína és Oroszország között, ilyenre a program indulása óta nem volt példa.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásA dollár erősödik, a kamatok emelkednek. Eközben a globális gazdasági környezet is kedvezőtlenné vált, emelkedő infláció, lassuló kereskedelem. Ez azzal fenyeget, hogy a 80-as évekhez hasonló csődhullám söpörhet végig a fejlődő gazdaságok között.
Szerző(k): Lovas-Romváry AndrásA gazdaságfejlesztési miniszter szerint külső tényezők miatt gyorsul az infláció Magyarországon, ami a nyersanyag- és energiahordozó-árak emelkedésének köszönhető.
Szerző(k): Szabó DánielA magas energiaárak miatt folyamatosan csökken az alumíniumtermelés Európában. A kínálati hiányt főként Kína fedezi rekordmagas árakon - írja az MTI.
Szerző(k): Domokos ErikaMajdnem negyedével drágultak a nagykerárak Németországban, de az még nagyobb baj, hogy egy hónapja ez az érték még nem volt 17 százalék - írta meg az MTI.
Szerző(k): Szabó M. IstvánAz energiaátalakításhoz szükséges új fémforrások biztosítása a legnagyobb termelő Oroszországgal szembeni szankciók közepette növelte a nagy bányászok kockázati étvágyát a kontinensen.
Szerző(k): Rácz GergőAz orosz-ukrán háború ötven éve nem látott szakadást okoz a nyersanyagok világpiacán, beleértve az élelmiszer-alapanyagokat is, ami párosul az Észak-Amerikában és Kínában kialakult kedvezőtlen időjárással, miközben a kieső gabonaimportot a legnehezebb pótolni. Az árak évekig magasan maradhatnak, amit annál nehezebben viselnek el az emberek, minél szerényebb jövedelemből élnek.
Szerző(k): Komócsin Sándor