A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

Az egyik Vas megyei kistérség lapunknak nyilatkozó, ám magát megnevezni nem kívánó szakembere szerint a közelmúltban több önkormányzat döntött a fizetőképesség megőrzése érdekében az üdülők eladásáról.

A talán legjobban eladósodott Pest megyei önkormányzat értékes balatoni ingatlanokat is meghirdetett, míg a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzat idén a több mint 12 hektáros területen lévő Vay-kastélyt és az 1,26 hektáros vásárosnaményi Tiszavirág kempinget dobta piacra. A Csongrád megyei önkormányzat a szegedi Tisza-parton lévő több mint hathektáros Napfény kempingjét bocsátotta áruba, míg a Somogy megyei önkormányzat − évek óta − Fonyód-ligeti gyermektáborának egy részétől szeretne megszabadulni.

A közelmúltban számos nagyváros − többek között az ugyancsak sokmilliárdos adósságot maga előtt görgető Pécs − is több üdülőingatlant hirdetett meg. Úgy tűnik, az utóbbi időszakban a kisebb városok is "csatlakoztak". Nagy Miklós, az agárdi Otthon Ingatlanközvetítő Iroda tulajdonosa szerint ha nagy számban újabb területek, nyaralók kerülnek az amúgy is nyomott piacra, az ismét árcsökkenést indukálhat.

Tény, hogy az év eddig eltelt részében jobbára csak az eladók "ostromolták" a közvetítőket, s legfeljebb a kis értékű, 5−6 milliós ingatlanoktól lehet megszabadulni. Az önkormányzatok tulajdonában lévők döntő többsége viszont nem ebbe az árkategóriába tartozik. Eddig jobbára 25 és 45 millió forint közötti áron főként nagy telken lévő, nagy alapterületű, ám meglehetősen rossz állapotú ingatlanok kerültek piacra, de kínálnak több száz milliós telket és üdülőkomplexumot is. Az ingatlanok döntő többsége szálloda, panzió vagy valamilyen vendéglátó-ipari egység kialakítására lenne alkalmas, ám ilyen beruházások megvalósítására − különösen nagyobb számban − ma kevés esély van. Ráadásul az ingatlanok jelentős része nem vagy csak nehezen megosztható, egy-egy üdülőnek olykor több önkormányzat is tulajdonosa.

Fekete Zsuzsa, a keszthelyi Parcella Bt. tulajdonos-cégvezetője lapunknak nyilatkozva elmondta, a piacot egyre inkább a szélsőségek jellemzik. Vagy a nagyon olcsó lepusztultat keresik, vagy a minden szempontból teljesen rendben lévőt. Ráadásul úgy tűnik, a mélypont még mindig nem érkezett el a környéken. Nem csoda, hogy a szakma számos szereplője úgy véli, ezeknek az ingatlanoknak az értékesítéséből kevés önkormányzat tudja majd rendezni adósságát vagy helyreállítani fizetőképességét.