A magyarok 80 százaléka legszívesebben kertes házba költözne és filmbeli amerikai kertvárosi életet élne. Amikor viszont a konkrét lehetőségekről van szó 45 százalékuk már egy panellakással is megelégedne - derül ki az OTP Bank reprezentatív, Hello Otthon kutatásából.

Nem kérdés, hogy a vásárlók a pénzünkért akkor kaphatják a legtöbbet, ha kihasználnak minden jelenleg elérhető támogatást, és ha a lehetőségekhez képest gyorsan lecsapnak az olcsó, de jó ingatlanra.

A csalódások elkerülése érdekében a bank a következő öt lépést tartja elengedhetetlennek:

  • 1. Nézze meg a környék ingatlanárait! Ha látszólag hasonló ingatlanok láthatóan többe kerülnek, mint a kiválasztott lakás, érdemes elkezdeni gyanakodni, jó eséllyel elhallgat valamit az eladó!
  • 2. Igyekezzen beszerezni a tulajdoni lapot, vagy még telefonon kérdezzen rá az ingatlan adataira! Ha regisztrál az Ügyfélkapura, a földhivatali nyilvántartásból évente 20 alkalommal ingyenesen letöltheti a tulajdoni lap első oldalát. Ezen találhatók az ingatlan főbb paraméterei, tulajdonosai. Ha például arra kíváncsi, hogy terheli-e jelzálogjog, szolgalmi jog, elővételi jog az ingatlant, akkor a nyilvántartásból díjfizetés ellenében ezt is megtudhatja. Van az a helyzet, amikor el sem érdemes indulni a lakást megnézni.
  • 3. Nézze meg milyen a környék! Az ingatlan árán nagyon sokat változtathat, hogy kifejezetten nyugodt és biztonságos a környék, vagy éppen pörgős, zajos és magasabb a bűncselekmények száma. Rendkívül könnyen kezelhető a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával létrejött Prevenciós Bűnözés-Statisztikai Adattár (PRE-STAT) térinformatikai alkalmazása, mely szintén Ügyfélkapu regisztráció után érhető el. A bűnügyi statisztika persze nem feltétlenül kell, hogy eltántorítsa, hiszen sokat tehet ingatlana biztonsága érdekében, de alkualapnak még jól jöhet a megszerzett információ.
  • 4. Nemcsak a lakás, hanem a társasház is számít. Igyekezzen minél több információt szerezni a társasház helyzetéről. Hiába felújított, korszerű a lakás, ha az épület ilyen vagy olyan okokból rossz állapotban van. Nem megfelelő a szigetelés, folyamatosak a csőrepedések, a lakók egy része nem fizeti a közös költséget, adóssága van a háznak és még számtalan elsőre nem látható gond akadhat. Érdemes elkérni a társasház alapító okiratát, szervezeti és működési szabályzatát és váltani néhány szót a közös képviselővel is.
  • 5. Böngésszen az illetékes önkormányzat honlapján! Családi ház vagy építési telek vásárlásakor különösen ajánlott a helyi építési szabályok alapos áttekintése. Hiába gyönyörű a panoráma a 100 éves tölgyfák árnyékából a budai hegyekben, ha a telken például nem építhető családi ház.
Fotó: Shutterstock