2013 harmadik negyedévében 16 910 négyzetméternyi ipari ingatlant béreltek ki már meglévő területek kiegészítéseként Budapesten és környékén a Budapesti Ingatlantanácsadók Egyeztető Fóruma (BRF) adatai szerint. A bővülések aránya nőtt idén, hiszen az első három negyedévben a teljes kereslet 20 százalékát tették ki az ilyen szerződések, amíg az előző években csupán 15 százalékért feleltek. A kereslet jelentős hányadát olyan megállapodások teszik ki, amelyek csupán rövid távra szólnak és meglévő bérlők ideiglenes terjeszkedését teszik lehetővé. Ezek az együtt tízezer négyzetmétert meghaladó nagyságú üzletek azonban nem jelennek meg a statisztikákban.

Egyre több érdeklődő szerződne 12 hónapnál is kevesebb időre - erősíti meg az általános trendet a CA Immo ingatlanbefektető bérbeadási vezetője, Szalma Péter. A cégnél az idei első három negyedév szerződéseinek 10-15 százaléka ilyen. Sokan köztük meglévő bérlők, akik néhány százalékkal bővítik meglévő állományukat. Többször fordul elő például időszakos raktárigény.

A gyártók is csak 1-2 éves távlatban gondolkodnak

A csökkenő termelés miatt a gyártók igyekeznek lejjebb szorítani logisztikai kiadásaikat, ez pedig továbbgyűrűzik, hiszen a logisztikusok a humán költségeken kívül a bérleti díjakon akarnak spórolni amely egy logisztikusnak az egyik legnagyobb költségtényező - magyarázza az okokat Szalma Péter. Ezt tetézi, hogy a gyártók és megrendelőik csupán 1-2 éves időtartamban gondolkodnak.

Az üzleti partnerek gyors változása is a rövid futamidőt erősíti

A logisztikai cégek azért sem mernek nagy területekre hosszú időre elköteleződni, mert üzleti partnereik a korábbi időszakokkal összehasonlítva gyakrabban változnak, így egy-egy cég kiesését nem tudják pótolni. Ráadásul az ipari ingatlanoknál a "műfajból adódóan" nehezebb a költözés: egy raktárt, a raktári rendszereket nem lehet olyan kevés időkieséssel mozgatni, mint egy irodát. Így tehát ideális módszer a rövid időre szóló szerződésbővítés.

A folyamat hatással van az ipari ingatlanpiac jövőjére is. A gyenge kereslet és a logisztikusok rövidülő szerződései erősítik azt a tendenciát, hogy a piacon eddig megszokott 3 évnél rövidebb, sőt, határozatlan időtartamra is lehet majd bérleti szerződéseket kötni - prognosztizálja Joó Domonkos, a DTZ ingatlan-tanácsadó ipari tanácsadója.

Elértéktelenedhetnek az ingatlanok

A CA Immo bérbeadási vezetője szerint a trend csak a cash-flow szempontjából és csak rövid távon jó a bérbeadónak. Más szempontból kedvezőtlen fejlemény, mert egy 6-12 hónapra kiadott terület miatt eleshetünk egy hosszabb távú bérbeadástól. Az alacsony bérleti díj pedig az adott ipari park értékét és jövedelemtermelő képességét is rontja.

2013 első három negyedévében a szerződéshosszabbítások arányában trendforduló tapasztalható, de a teljes 2012-es évet összehasonlítva 2013 első három negyedévével azt látjuk, hogy aránya 60-ról 40 százalékra esett.  A szerződéshosszabbítások arányát az összbérbeadás statisztikájában egyébként jelentősen emelné a rövid távú, egy évnél rövidebb szerződések szerepeltetése.

A csökkenő trendnek köszönhetően ugyanezen időszak alatt 4,7 százalékponttal növekedett a kihasználatlanság, amely most 23,8 százalékos.