Áprilistól fordulat készül a hazai lakáshitelpiacon: kedvezőbb feltételekkel, olcsóbban juthatnak lakáshitelhez azok, aki energiatakarékos otthont vásárolnak vagy építenek. Ekkortól változnak ugyanis a minősített fogyasztóbarát lakáshitelek (MFL)  – derül ki a Bank360.hu összeállításából.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) már tavaly novemberben közölte, hogy megújul az MFL-program. Ennek egyik lépéseként az MNB Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programjával összhangban álló zöld hitelcélok esetében folyósítási díjat, illetve a zöld hitelcél ellenőrzéséhez kapcsolódó díjat és egyéb költséget nem számíthatnak fel a bankok a feltételeknek szerint minősített fogyasztóbarát lakáshiteleknél.

  • A hitelintézetek emellett hiteles energetikai tanúsítvány ügyfelet terhelő költségét is kötelesek egyszeri alkalommal átvállalni az ilyen kölcsönöknél.
  • A zöld hitelcélok igazolt teljesülése esetére a hitelezőnek lehetősége lesz zöld kamatkedvezményt is biztosítani.

Így az adósok az új keretek között jóval kedvezményesebben érhetik el zöld lakáscéljukat:

egy 20 millió forintos, 20 éves futamidejű, 9 százalékos kamatozású hitel esetén mintegy 100 ezer forint előnyt élvezhetnek már a hitelfelvételkor, 1 százalékpontos kamatkedvezménnyel pedig mintegy 3 millió forinttal alacsonyabb visszafizetendő összeget érhetnek el a futamidő alatt

– számította ki a jegybank.

A díjakból engedni kell, a kamatkedvezmény opcionális

Az MFL-program zöldítése viszonylag puha szabály. A zöld MFL egyelőre csak lehetőség, nem kötelező nyújtani, és ha nem kínálja a bank ezt a fajta hitelt, akkor az nem érinti a korábban megszerzett MFL-minősítéseit, amelyek változatlanul megmaradnak.

Zöld hitelcélnak a pályázat szerint az számít, ha a finanszírozott új építésű ingatlan primer energiaigénye legfeljebb 80 kWh/nm/év, a besorolása pedig legalább BB, vagy használt ingatlan esetében a felújítás végén legalább BB energetikai besorolású lesz az ingatlan.

A bankok emellett kamatkedvezményt is nyújthatnak az ilyen hiteleknél, de ez nem kötelező, csak egy lehetőség. A maximális kamatmarzsot a pályázat zöld hitelek esetében is 350 bázispontban határozta meg, nem szűkítette.

Ha az ügyfél nagyon jó energetikai besorolású ingatlanra kéri a hitelt, és MFL-t választ, a bankoknak el kell ugyan engedni bizonyos díjakat, de igazából olcsóbb hitelt nem kötelező kínálniuk. A díjak elengedését viszont az MNB ellenőrizheti.

Nyolc banknál van MFL, négynél zöld hitel is

Jelenleg nyolc hitelintézetnek van MFL minősítésű lakáshitele. Azok a bankok, amelyek részt kívántak venni a programban, már az elején, 2017 nyarán pályáztak, és meg is szerezték a minősítést. A jegybank közlése szerint a folyósított lakáshitelek mintegy 60 százaléka MFL-termék, és ezek a konstrukciók a többi, nem minősített lakáshitel feltételeire is kedvező hatással voltak. Csökkentették például a marzsokat (banki kamatfelárak) és növelték a kamatperiódusok hosszát, ami kiszámíthatóbbá tette a hitelek törlesztését.

Arról egyelőre nincs adata az MNB-nek, hogy hány bank tervez dedikáltan zöld MFL-t kínálni a következő időszakban.

A jegybank most méri fel a bankszektoron belül a kedvezményes zöld MFL nyújtására várható részvételt, és ennek részletes eredményeit a 2023 májusában publikálandó éves Zöld pénzügyi jelentésében teszi majd közzé.

Az előzetes adatok szerint körülbelül ugyanannyi bank kínálna majd zöld MFL-t, amennyi jelenleg is forgalmaz dedikáltan zöld hitelterméket. A zöld MFL nyújtásának legfontosabb hitelcélja várhatóan az új házak, lakások vásárlásának és építésének finanszírozása lesz majd.

Dedikáltan zöld lakáshitel terméke jelenleg az MFL-minősítéssel rendelkező bankok közül a K&H-nak, a Takarékbanknak, a Raiffeisennek és a CIB-nek van.

A kedvezmény mértéke bankonként eltér, a CIB például a honlapja szerint 0,5 százalékpont, a Raiffeisen 0,25 százalékpont a kamatkedvezményt is nyújt az ilyen kölcsönöknél. A K&H-nál nincs kamatkedvezmény, bár a honlapjuk szerint zöld lakáshitelük összhangban áll az MNB-s Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Programmal. A Takarékbank az egyszeri díjakból enged el maximum 150 ezer forintot azoknál, akik úgynevezett ECO-hitel igényelnek.

Csuda drága az otthonteremtés a legnépszerűbb fővárosi kerületben

Mutatjuk, melyik budapesti kerület bizonyult az érdeklődők kedvencének februárban. A városrészben 990 ezer forintos átlagos négyzetméteráron lehetett használt ingatlant vásárolni tavaly, míg az idei eladások alapján 1,4 millió forintra nőtt a négyzetméterár. Bővebben>>>